Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

O postępie we wdrażaniu 5G na świecie i w Polsce, możliwych sposobach wykorzystania tej technologii w sektorze energetycznym, a także innych standardach komunikacji dla branży, z Marcinem Sugak, Dyrektorem ds. Rozwoju w Ericsson, rozmawiała Izabela Żylińska.

 

Marcin Sugak

Marcin Sugak, Dyrektor ds. Rozwoju, Ericsson

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

5G na świecie i w Polsce – na jakim jesteśmy etapie wdrożenia?

Obecny model budowy 5G opiera się na architekturze "Non-Standalone" (NSA). Wdrożenie 5G możliwe jest, dzięki istniejącej infrastrukturze LTE. 5G uruchamiane jest w istniejących pasmach LTE z wykorzystaniem funkcjonalności Dynamic Spectrum Sharinglub w pasmach do tego przeznaczonych. W Polsce najbardziej interesującym pasmem przeznaczonym pod 5G jest tzw. C-band, w ramach częstotliwości 3,4–3,8 GHz.

Wg Ericsson Mobility Report do 2024 r. 65% populacji świata będzie żyło na obszarach pokrytych 5G, które obsłużą łącznie ponad jedną trzecią globalnego ruchu przesyłanego z wykorzystaniem sieci mobilnych. Na świecie Ericsson podpisał ponad 70 umów na wdrożenie sieci 5G z operatorami, z czego 24 operatorów oferuje już dziś usługi komercyjne. Liczba abonentów korzystających z 5G w Korei Południowej przekroczyła 4 mln, natomiast w Europie prym wiedzie Szwajcaria. W Polsce trwają pilotaże, a w najbliższych miesiącach operatorzy rozpoczną świadczenie usług komercyjnych w wybranych miastach. W kolejnych latach będą oni sukcesywnie zwiększali pokrycie obszarów zurbanizowanych i uprzemysłowionych.

Jak branża energetyczna może wykorzystać 5G? Czy do dyspozycji są inne standardy komunikacji?

Standard 5G to pierwsza technologia komórkowa, która powstała, żeby zaspokoić przede wszystkim potrzeby przemysłu. Skorzystają z niej również użytkownicy końcowi na rynku B2C ze względu na większą pojemność sieci, która zapewni wyższe przepustowości oraz polepszy dostępność usług.

Z analiz wynika, że technologiami wiodącymi stają się standardy LTE CAT-M1 oraz LTE NB-IoT. W 2024 r. prawie połowa wszystkich urządzeń Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) podłączonych do sieci będzie je wykorzystywała. Oba standardy pozwalają na przyłączenie do sieci ogromnej liczby, stosunkowo tanich urządzeń o ograniczonym zużyciu energii, przesyłających niewielkie ilości danych. W przypadku energetyki mówimy tu o możliwości podłączenia liczników, modemów, routerów, integracji OZE, magazynów energii, elektromobilności, mechanizmów zarządzania popytem (ang. Demand Side Response, DSR) oraz o szeroko rozumianym monitorowaniu infrastruktury sieciowej wspomagającej jej automatyzację.

Rozwiązania LTE można wykorzystać do komunikacji krytycznej i dyspozytorskiej – tzw. Mission Critical: Push-To-Talk, Push-To-Video, zarówno głosowej, jak i wideo. W ramach LTE zaimplementowano szereg mechanizmów pozwalających na zapewnienie dostępności usług w przypadku zdarzeń krytycznych.

W Polsce wyżej wymienione przeze mnie usługi możliwe są do realizacji z wykorzystaniem LTE w paśmie 450 MHz, które poza wystarczającą przepustowością, posiada doskonałe charakterystyki pokryciowe. Umożliwia to dotarcie zasięgiem do najbardziej wymagających lokalizacji przy stosunkowo niewielkiej licznie stacji bazowych. Potwierdziły to ponad półroczne testy przeprowadzone przez Ericsson wspólnie z PGE Systemy.

Czy 5G jest lepsze od LTE450?

5G wesprze bardziej wymagające zastosowania, gdzie większą rolę odgrywa przepustowość sieci, czy ultra niskie opóźnienia (1–5 ms) niż gwarantowane przez sieci LTE. Umożliwi to sektorowi energetycznemu realizację usług takich, jak wirtualne elektrownie (ang. Virtual Power Plant , VPP), bilansowanie sieci w czasie rzeczywistym, wykorzystanie autonomicznych dronów do inspekcji linii energetycznych, źródeł konwencjonalnych lub odnawialnych. Upowszechnione stanie się wykorzystanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (ang. Augmented Reality / Virtual Reality, AR / VR) wraz z kamerami 360o. Możliwa do realizacji na szeroko skalę stanie się koncepcja Inteligentnych Sieci (ang. Smart Grids).

Czy to wszystkie możliwe zastosowania 5G w branży energetycznej?

Nie. Liczba możliwych wdrożeń LTE / 5G nie jest zamknięta. Na całym świecie trwają prace mające na celu identyfikację wszelkich zastosowań, które pozwolą efektywnie wykorzystać te technologie w energetyce i przemyśle. W Polsce do najbardziej interesujących można zaliczyć powstający na Politechnice Łódzkiej Digital Innovation Hub 5G, czy akcelerator technologii 5G – S5 Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oba zorientowane na szukanie zastosowań 5G / IoT.

Dziękuję za rozmowę.

 

Zobacz także:

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska.