Breaking news
PILNE! Zmiana terminów targów: ENERGETICS 15 grudnia 2020, Warsaw Industry Week 3-5 listopada 2021!

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasz sektor rolnictwa notuje coraz więcej inwestycji w profesjonalny sprzęt i technologie, co z kolei napędza ich rozwój. Dzięki tej i innym branżom, rynek fotowoltaiki osiągnął z końcem maja 2 GW zainstalowanej łącznej mocy w Polsce.

freeimageDobrą kondycję rynku fotowoltaiki w kraju potwierdza 8. raport IEO, który został opublikowany 16 czerwca 2020 r. Pokazuje on, że Polska zajmuje 5. miejsce pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

Przeczytaj także:

Jednym z kluczowych partnerów raportu jest grupa Sunrise Energy, właściciel marki Concept Energy, która specjalizuje się w realizacjach instalacji fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych oraz przemysłu. Paweł Płecha, prezes Zarządu Concept Energy zauważa, że fotowoltaika doskonale wpisuje się w strategię obniżania kosztów produkcji. Jednocześnie postuluje w imieniu grupy o stworzenie rozwiązań dla sektora rolnego i sektora przedsiębiorstw, takich jak sposób rozliczeń energii i zmiana górnej granicy mocy mikroinstalacji. Szczególnie ważne jest to dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię, jak gospodarstwa hodowlane.

- Potencjał rynku fotowoltaicznego w Polsce, poza sektorem prosumentów indywidualnych, jest nadal w bardzo dużym stopniu niewykorzystany - dodaje Paweł Płecha, prezes Zarządu Concept Energy. - Najwięcej trudności przysparzają wciąż niejasne przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz brak systemowych rozwiązań do rozwoju przemysłowych prosumentów.

Dodatkowo, rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych przynosi kolejne wyzwanie. W wyniku poszukiwania oszczędności na komponentach, rynek nasycił się tanimi i niskowydajnymi modułami PV oraz falownikami, dla których producent nie zapewnia wsparcia technicznego oraz serwisowego na terenie naszego kraju, co może być przyczyną awaryjności instalacji fotowoltaicznych. Z takich rozwiązań korzysta część firm monterskich, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Grozi to powstaniem realizacji, które nie spełniają wymaganych norm.

- Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć ww. zagrożeń, powinni szukać wykonawców posiadających m.in. własne hurtownie zajmujące się dystrybucją wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz systemów montażowych - zaleca prezes Concept Energy. - Pozwala to na sprawną realizację inwestycji, co jest kluczowym priorytetem dla prosumentów biznesowych, rolnych oraz przemysłowych.

 

Źródło: Concept Energy, fot.: freeimage / Johan Bolhuis