Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

25 czerwca 2020 r. Polska Grupa Energetyczna uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe. To łącznie 43 turbiny o mocy zainstalowanej aż 97,18 MW.

  • freeimageFarma wiatrowa „Starza/Rybice ” powstała w powiecie Kamień Pomorski i składa się z 33 turbin. Moc każdego wiatraka wynosi 2 MW.
  • Farma wiatrowa „Karnice II” jest najnowocześniejszą elektrownią wiatrową należącą do grupy PGE Energia Odnawialna. Znajduje się na terenie powiatu Gryfice i składa się z 10 turbin o mocy 2,2 MW każda.
  • Obie farmy wiatrowe w 2018 r. wygrały aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z wiatru lub promieniowania słonecznego o mocy instalacji powyżej 1 MW.

- Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale ma też ogromne znaczenie dla regionu. To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku – powiedział podczas otwarcia zachodniopomorskiej inwestycji Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych. Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16.340 m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2.120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

- Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc  zainstalowana farm wiatrowych Grupy PGE zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne  znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa nowych farm wiatrowych – dzięki której uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton CO2 - była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

W Grupie PGE spółką odpowiedzialną za rozwijanie odnawialnych źródeł energii odpowiedzialna jest PGE Energia Odnawialna. Obecnie jest ona największym producentem zielonej energii Polsce. Spółka posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

Ministerstwo Klimatu, jako resort odpowiedzialny za przygotowanie rozwiązań legislacyjnych dla systemu aukcyjnego zwraca uwagę, iż w wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych w sektorze wiatru na lądzie.  W oparciu o wyniki aukcji z 2019 r. - około 2300 MW. Dodatkowo, także w 2020 r. planowana jest sprzedaż w systemie aukcyjnym energii elektrycznej wytworzonej w nowych instalacjach OZE. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2020 r., dzięki aukcjom w tym roku planowane jest powstanie m.in. elektrowni wiatrowych o mocy około 800 MW. Tym samym na lata 2018-2020 założono dla elektrowni wiatrowych dostępny wolumen na poziomie ok. 4000 MW i oczekuje się, że zostanie on zakontraktowany w całości.

Ministerstwo Klimatu pracuje również nad możliwością przedłużenia okresu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego. 

- W tym momencie pracujemy nad nowelizacją ustawy OZE, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Wierzę w to, że po wakacjachustawa zostanie przyjęta przez parlament i będzie prawem obowiązującym. Chcielibyśmy po konsultacjach z Komisją Europejską wydłużyć okres wsparcia o pięć lat, tak jak pozwala nam na to dyrektywa. Teraz mamy do połowy roku 2021 roku ten okres wsparcia w systemie aukcyjnym. Jest zamiar wydłużenia go o kolejne pięć lat do 2026 roku. Myślę, że to jest istotna informacja – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

 

Źródło: gov.pl, gkpge.pl, fot.: freeimage / John Nyberg