Breaking news
Wytwórco OZE! Pamiętaj o posiadaniu aktualnej koncesji albo wpis do rejestru działalności regulowanej po wygaśnięciu przewidzianego dla wytwórców OZE okresu wsparcia!

PGNiG i rzeszowski startup TruBlu przetestują system pozwalający w czasie rzeczywistym bilansować energię elektryczną z rozproszonych instalacji wytwórczych.

freeimage_Ivan_ProlePGNiG podaje, że testowe wdrożenie systemu zaplanowane jest w ośmiu rozproszonych punktach poboru i wytwarzania energii elektrycznej PGNiG. Tam też ma się odbyć instalacja inteligentnych układów wykorzystujących technologię IIoT.

Przygotowywany system będzie zdalnie zebrał dane pomiarowe z liczników energii elektrycznej i przetwarzał je w celu zarządzania w czasie rzeczywistym rozproszoną infrastrukturą energetyczną wyposażoną w IIoT (ang. Industrial Internet of Things, Przemysłowy Internet Rzeczy). Pozwoli to na bilansowanie energii, czyli monitorowanie pomiarów i sygnalizowanie odchyleń od normy i stanów alarmowych, dzięki czemu możliwe będzie ograniczanie kosztów zakupu energii. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezmienności danych historycznych, przesyłanie i zapisywanie transakcji bilansujących ma odbywać się przy użyciu technologii blockchain.

Odbiorcą biznesowym rozwiązania jest Oddział Obrotu Hurtowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który zajmuje się handlem gazem ziemnym, ropą naftową, energią elektryczną, uprawnieniami do emisji CO2 i prawami majątkowymi, jak również odpowiada za bilansowanie energii.

Pierwsze wyniki pilotażu: w maju 2021 r.

Projekt wpisuje się we wprowadzony w 2020 r. w Grupie Kapitałowej PGNiG Program Poprawy Efektywności Energetycznej.

 

Źródło: pgnig.pl; fot.: freeimage / Ivan Prole