Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Apator S.A. i Griffin Group S.A. Energy Sp.k. podpisały porozumienie dotyczące opracowania i wdrożenia na rynek krajowy i Unii Europejskiej inteligentnego licznika energii elektrycznej wykorzystującego do komunikacji technologię OSGP.

apator

 

Nadchodzą dobre czasy dla dostawców inteligentnych licznników

Do końca 2028 r. 80% indywidualnych odbiorców końcowych energii elektrycznej w Polsce ma mieć zainstalowane inteligentne liczniki. Aby wypełnić zobowiązanie, jakie nałoży na OSD procedowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, do wymiany operatorom pozostało jeszcze ok. 14,5 mln liczników. Apator i Griffin Group Energy postanowiły skorzystać z okazji, jaka pojawi się przed dostawcami nowoczesnych urządzeń pomiarowych, i podjęły współpracę, która ma na celu nie tylko stworzenia nowego Smart Meter, ale także jego dystrybucję w Polsce i UE.

Dla Dariusza Wawrzynowa, Wiceprezesa Zarządu Griffin Group Energy, współpraca z polskim liderem rynku liczników energii elektrycznej jest bardzo ważna, ponieważ pozwoli na stworzenie nowego, zaawansowanego technologicznie rozwiązania. Taka wizja jest zbieżna z planami Apatora. Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator, podkreśla, że jego spółka chce partycypować w roll’oucie smart meteringu w Polsce dostarczając wysokiej jakości liczniki.

 

Pełne doświadczenie w projektach AMI

Nowy licznik będzie w pełni polskim rozwiązaniem i wg planów ma pojawić się na rynku już w 2021 r. Obie spółki zdobyły już duże doświadczenie w Smart Meteringu, działając razem w projekcie Smart City Wrocław prowadzonym w ostatnich latach przez Tauron Dystrybucja. Zadanie obejmowało wdrożenie kompletnej infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI (ang. Advanced Metering Infrastructure), w tym ponad 400 tys. inteligentnych liczników.

Zarówno Griffin Group Energy, jak i Apator, należą do OSGP Alliance. Griffin Group Energy jest członkiem zarządu stowarzyszenia. Apator działa w aliansie od 2014 r. (https://smart-grids.pl/aktualnosci/1235-apator-sa-w-osgp-alliance.html). Producent kilka lat temu wprowadził do swojej oferty licznik Smart EMU wykorzystujący technologię OSGP do komunikacji, który – zgodnie z informacjami przekazanymi od przedstawiciela spółki – jest na etapie redesignu.

Obecnie Apator pracuje również nad nowym, innowacyjnym inteligentnym licznikiem energii elektrycznej ze spółkami z grupy Atende - Atende Industries i Phoenix Systems. O rozwiązaniu z Pawłem Pisarczykiem, Prezesem Zarządu Atende Industries, rozmawiała Izabela Żylińska w pierwszym odcinku podcastu "Energy Flash". Całość można posłuchać tu: https://smart-grids.pl/wideo-podcast/3563-podcast-energy-flash-1.html.

 

Autor: IZC

Fot. od lewej: Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator S.A.; Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group S.A. Energy Sp.k. (źródło: Apator)

Źródło: materiały prasowe Apator

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.