Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Apator, Apator Telemetria i Phoenix Systems zawarły umowę z Energa-Operator na dostawę 7000 szt. Zestawów Koncentratorowo-Bilansujących do Gdańska, Kalisza, Koszalina, Olsztyna, Płocka i Torunia.

 

freeimage_Ivan_Prole

ZKB kluczowym elementem Smart Grids

W ramach projektu spółki z Grupy Apator odpowiadają za produkcję i projekt ZKB, natomiast Phoenix Systems dostarczy dla urządzeń oprogramowanie oparte o otwarty, skalowalny system operacyjny dla IoT (ang. Internet of Things, Internet Rzeczy), jakim jest Phoenix-RTOS.

Zakup Zestawów Koncentratorowo-Bilansujących to kolejny "kamień milowy" w implementacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych w Enerdze Operatorze – podkreśla Ewa Sikora, Dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energa-Operator, i dodaje:  Zmiany zachodzące w polskim prawie stawiają przed infrastrukturą metrologiczną nowe wyzwania oraz coraz wyższe wymagania. Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego inwestujemy w nowe rozwiązania technologiczne, jakim jest m.in. użycie w komunikacji pomiędzy licznikami, a koncentratorami w technologii PRIME 1.4 o częstotliwości do 500 kHz. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnimy łączność z urządzeniami obecnie użytkowanymi w Enerdze Operatorze oraz z przyszłymi rozwiązaniami oferowanymi na rynku światowym.

 

PRIME v.1.4 pozwoli na odczyt w czasie rzeczywistym

Zestaw Koncentratorowo-Bilansujący zostanie opracowany w oparciu o autorską implementację standardu komunikacji po liniach energetycznych PRIME v.1.4, która jako pierwsza na świecie będzie wykorzystywać wszystkie dostępne kanały w paśmie FCC (0-0,5 MHz). Stosowanie wszystkich kanałów pozwoli na:

  • uzyskanie większej przepływności komunikacji,
  • zwiększenie odporności na zakłócenia
  • umożliwienie działanie kilku koncentratorów w obrębie pojedynczej stacji transformatorowej.

ZKB poprzedniej generacji używały standardu PRIME v 1.3.6 w paśmie CENELEC A (0–100 kHz).

ZKB jest kluczowym elementem inteligentnej sieci, który umożliwia komunikację pomiędzy licznikami zdalnego odczytu pracującymi w oparciu o nowoczesne technologie PLC – wyjaśnia Artur Bratkowski, Dyrektor ds. Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA. – To rozwiązanie pełni rolę "lokalnego inteligentnego nadzorcy" w komunikacji licznikowej, działającego na poziomie stacji elektroenergetycznej SN/nn. Jest też elementem niezbędnym dla komunikacji z pozostałą częścią infrastruktury AMI (np. systemem HES).

Wierzę, że użycie szerokiego pasma tj. wszystkich kanałów komunikacyjnych PRIME 1.4 pozwoli na odczyt danych z liczników energii w czasie rzeczywistym, co stanowi warunek konieczny dla rozwoju energetyki przyszłości, opartej o społeczności energetyczne – dodaje Paweł Pisarczyk, Prezes Phoenix Systems. – Cieszę się, że nasz otwarty system operacyjny Phoenix-RTOS jest coraz częściej wybierany jako podstawa dla nowoczesnych urządzeń pomiarowych, które są już urządzeniami Internetu Rzeczy.

 

Źródło: atende.pl; fot.: freeimage / Ivan Prole