Breaking news
Wojciech Krawczyk Pełnomocnikiem do spraw bezpieczeństwa energetycznego.

28 grudnia 2021 r. uruchomiona została gigafabryka Northvolt Ett w północnej Szwecji, co umożliwiło produkcję pierwszego ogniwa litowo-jonowego (Li-Ion).

 

Northvolt_EttKrok milowy dla Europy

Otworzyło to nowy rozdział branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo, które zostało całkowicie zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy.

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym zostaną wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych.

Pierwsze ogniwo litowo-jonowe (ogniwo Li-Ion) w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego Northvolt dążył od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia br. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to zaczną być realizowane pierwsze komercyjne dostawy do klientów.

- Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości - powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

- Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska - z materiałów w części pochodzących z recyklingu oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

 

Możliwości produkcyjne fabryki Northvolt Ett

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs, fabryce pilotażowej Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 mld dolarów, zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 roku.

 

Źródło: northvolt.pl