Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Dzięki swojej zdolności adaptacji pozwalającej na spełnienie indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, oprogramowanie Prognosis pozwoli im zaoszczędzić nawet do 20% na opłatach za dystrybucję i zużycie energii elektrycznej – mówi Norbert Szczesny, Programista w Prognosis sp. z o.o.

 

Norbert Szczesny, Programnista, Prognosis Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Jak powstała Państwa firma Prognosis?

Rozpoczęło się od opracowania autorskiego modelu prognozującego zużycie energii elektrycznej, który został doceniony i wygrał konkurs Googla w 2015 r. Joanna Konopko oraz Paweł Konopko, pomysłodawcy tego modelu, założyli firmę Prognosis, która powstała w 2016 r. w ramach platformy „Hub of Talents” w Parku Naukowo-Technologicznym w Polsce Wschodniej, skierowanej do młodych przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami. Podczas 10-miesięcznego cyklu inkubacji firma przygotowała pierwszą wersję oprogramowania. Jego skuteczność została potwierdzona podczas dwóch projektów pilotażowych: jednego w Parku Naukowo-Technologicznym oraz drugiego w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Po pilotażu firma Prognosis zyskała profesjonalny model biznesowy co, wraz z innowacyjnym produktem, pozwoliło jej na otrzymanie dofinansowania, by przygotować system do wejścia na rynek.

 

Czym zajmuje się Prognosis?

Spółka Prognosis jest jedyną firmą w Polsce, która opracowała autorskie urządzenie pozwalające na odczyt danych historycznych z liczników energii elektrycznej. Dane pozyskane z licznika za pomocą Prognosis-Box pozwalają na dobór optymalnych parametrów dystrybucyjnych oraz weryfikację poprawności rozliczeń z Operatorami Systemów Dystrybucji. Spółka zapewnia stały monitoring wszystkich parametrów dystrybucyjnych, co umożliwia szybką reakcję, w przypadku wystąpienia odchyleń od standardowego profilu klienta.

 

Kto jest Państwa klientem i ilu klientów Państwo już obsługujecie?

Od 2018 r. Prognosis prężnie rozwija swoją działalność na terenie całego kraju. Na swoim koncie ma już ok. 1000 przeanalizowanych liczników energii elektrycznej, ok. 400 zamontowanych urządzeń i prawie 300 zadowolonych klientów, wśród których znaczną część stanowią samorządy.

 

Jakiego rzędu oszczędności udało się uzyskać dzięki Państwa rozwiązaniu?

Prognosis, wykorzystując swój system, jest w stanie wygenerować klientom oszczędności na poziomie 10–20% wartości rachunku za dystrybucje energii. Łączna suma wygenerowanych oszczędności przez 5 lat działalności wynosi 7 000 000 zł, co przekłada się na przychody spółki, które w 2021 r. wyniosły 1 500 000 zł.

Od listopada 2021 r. Prognosis rozszerzyła swoją działalność i poza montażem urządzeń Prognosis-Box, zajmuje się także eliminowaniem opłat za energię bierną, poprzez instalowanie kompensatorów. Liczba zamontowanych kompensatorów energii biernej na ten moment wynosi 12 szt. W 2022 r. planujemy osiągnąć przychody powyżej 2 000 000 zł.

 

Jak wygląda współpraca z Państwem – działania od podpisania umowy do montażu i korzystania z systemu? 

Po podpisaniu umowy i zainstalowaniu systemu pomiarowego Prognosis dane są przesyłane do firmowego serwera w chmurze, gdzie poddane są automatycznej analizie. Na podstawie tej analizy klient otrzymuje informacje i zalecenia, zyskując tym samym kontrolę nad swoimi wydatkami na energię. Wszystkie raporty, które można edytować, są zapisywane w bazie danych, co umożliwia użytkownikom przegląd historycznych i przewidywanych danych w jednym miejscu.

Koszty energii należą do głównych wydatków, jakie ponoszą przedsiębiorstwa i zapewnienie im odpowiednich informacji dotyczących zarządzania dostawami energii elektrycznej może prowadzić do dużych oszczędności. Dzięki swojej zdolności adaptacji pozwalającej na spełnienie indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, oprogramowanie Prognosis pozwoli im zaoszczędzić nawet do 20% na opłatach za dystrybucję i zużycie energii elektrycznej.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Pan Norbert Szczesny weźmie udział w 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” (22.06.2022 r., warszawa) i wygłosi prezentację pt.: Bezprzewodowe urządzenie odczytowe wraz z systemem informatycznym realizujące zdalny odczyt pomiarów energii jako źródło oszczędności kosztów dystrybucji energii elektrycznej.

Więcej o Prelegencie przeczytacie na stronie wydarzenia.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.
© Artykuł sponsorowany

fot.: freeimage / Marcin Krawczyk