Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Pod koniec listopada 2022 r. we Frankfurcie odbędzie się kolejna edycja jednego z największych i najważniejszych wydarzeń energetycznych w Europie – Enlit Europe. Na tę chwilę, podczas tegorocznej edycji targów, Polskę będzie reprezentowało osiem przedsiębiorstw.

 

Izabela Żylińska

 

I znów zobaczymy się na Enlit!

W 2019 r., po wielu latach funkcjonowania ogólnoświatowej serii wydarzeń Utility Week i POWERGEN Europe, ich organizator – Clarion Energy – podjął decyzję o połączeniu marek. Tym samym od 2020 r. spotkania dla branży energetycznej odbywają się już pod wspólną nazwą „Enlit”. W ofercie dostępne są: Enlit Africa, Enlit Australia, Enlit Asia i Enlit Europe.

Utility Week i Enlit nie musimy przedstawiać polskim firmom działającym dla i w energetyce. Edycja europejska jest im znana od wielu lat, a ich przedstawiciele biorą w niej czynny udział zarówno jako odwiedzający, jak i wystawcy. Także i nasze wydawnictwo ARTSMART współpracuje z Clarion Energy. W 2015 r. po raz pierwszy objęliśmy patronat medialny nad wydarzeniem. Po siedmiu latach portal Smart-Grids.pl i (już niewydawane) czasopismo „Smart Grids Polska” są nadal pierwszymi i jedynymi polskimi pozycjami, które kiedykolwiek patronowały targom. Aby wesprzeć nasze rodzime przedsiębiorstwa w promocji podczas European Utility Week, na edycję 2019 wydaliśmy specjalny numer naszego magazynu. Pozycja oznaczona hasłem „100% QUALITY. MADE IN POLAND” przedstawiała ofertę polskich firm i była dla wszystkich uczestników eventu bezpłatnie dostępna w punkcie prasowym.

Już za dwa tygodnie, w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2022 r., kolejna odsłona Enlit Europe. We Frankfurcie ponownie zbierze się branża energetyczna z całego świata, w tym z Polski, a Smart-Grids.pl znów patronuje wydarzeniu. Z informacji opublikowanych aktualnie przez organizatora wynika, że w evencie w roli wystawców weźmie udział aż osiem przedsiębiorstw z Polski:

AIUT, ANDRA, Apator, AVSystem, Elproma Electronics, JPEmbedded, NetLand i RMC Engineering.

 

DSC02018fot. ARTSMART

 

Przyzwyczajenie czy realne korzyści z obecności na Enlit Europe 2022?

AIUT, ANDRA i Apator to już stali bywalcy targów Clarion Energy, z którymi związani są od prawie 10 lat! Co spowodowało, że tak chętnie wracają ze swoją ofertą na to wydarzenie?

– Enlit to znacznie więcej niż doroczne wydarzenie. To społeczność, z którą łączy nas długa, bo blisko 10-letnia historia – wyjaśnia Artur Gabryś, Dyrektor Branży SmartCity IoT w AIUT. – Udział w każdej kolejnej edycji targów pozwala nam umacniać i powiększać grono naszych partnerów i klientów na arenie międzynarodowej. Jako dostawca rozwiązań z sektora Smart Metering mamy ambicję i narzędzia, by odpowiadać na dzisiejsze wyzwania związane z transformacją energetyczną.

Podobnej argumentacji używa Łukasz Górski, Dyrektor Zarządzający Działu IoT w ANDRA. Ekspert uważa Enlit Europe za bardzo wartościowe spotkanie branżowe, które nie tylko wzmacnia wizerunek marki comander i firmy ANDRA jako wieloletniego członka 450 Alliance, czy umożliwia pozyskanie nowych klientów zagranicznych (w szczególności z sektora utilities) i partnerów handlowych / dystrybutorów dla produktów firmy. Staje się również okazją do odnowienia kontaktów osobistych po przerwie pandemicznej oraz rozpoznania planów i potrzeb rynku.

Apator uzasadnia swój kolejny udział w europejskiej edycji Enlit możliwością zaprezentowania potencjału całej Grupy – urządzeń i systemów przeznaczonych dla sektora utilities oraz przemysłu i wykorzystywanych do pomiaru energii elektrycznej, wody, ciepła oraz gazu. Dla Apatora także ważne miejsce spotkań z klientami – nowymi i aktualnymi. Tego typu targi branżowe dają spółce możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i innowacjami prezentowanymi przez szerokie grono producentów i dostawców technologii.

 

Kolejni polscy wystawcy na pokładzie Enlit Europe 2022!

Do udziału w Enlit Europe 2022 w formule wystawcy przekonały się w ostatnich latach również firmy, których przedstawiciele dotychczas uczestniczyli w spotkaniu branżowym jako zwiedzający. Tym samym, Elproma Electronics pokaże się już trzeci raz, JPEmbedded i AVSystem – drugi, natomiast NetLand i RMC Engineering – pierwszy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że JPEmbedded na promocję własnych, innowacyjnych produktów otrzymało dofinansowanie w ramach programu Go to Brand współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Najczęściej decyzja o wystawieniu się ma Enlit podyktowana była potrzebą zwiększenia rozpoznawalności marki, pozyskania nowych kontaktów i zbadania potrzeb rynkowych.

Udział w Enlit jest nie tylko okazją do promocji naszych produktów, ale przede wszystkim do bezpośrednich spotkań z aktualnymi i przyszłymi klientami. Wymiana doświadczeń, zgłębienie potrzeb i wyzwań, z jakimi mierzy się branża energetyczna, to bez wątpienia dodatkowe korzyści z obecności na targach – mówi Jan Mazan, Dyrektor Zarządzający, JPEmbedded. – W tym roku spodziewamy się także wielu rozmów dotyczących cyberbezpieczeństwa i zabezpieczania danych w sieciach energetycznych. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie, a z punktu widzenia branży jest cały czas dużo do zrobienia.

Bezpośrednie spotkania z uczestnikami Enlit Europe 2022, szczególnie po okresie pandemii, gdy kontakt twarzą w twarz przez długi czas był utrudniony, ceni sobie zespół Elproma Electronics.

Dużą wartością uczestnictwa w nadchodzącym wydarzeniu są każde rozmowy oraz wymiany zdań i doświadczeń z klientami. Oczywiście, w szczególności cieszą nas takie wizyty, które po targach doprowadzą do wspólnej realizacji projektów z naszymi klientami – podkreśla Michał Grzywacz, Kierownik Działu Handlowego w Elproma Electronics.

AVSystem podczas Enlit wyznaczył sobie dodatkowy cel, jakim jest „ewangelizowanie” uczestników o potrzebie posiadania rozwiązań z zakresu Device Management.

Adresatami naszej akcji są zarówno firmy produkujące urządzenia IoT takie, jak routery, modemy czy nawet liczniki, ale również odbiorcy tych urządzeń, czyli dystrybutorzy mediów – wyjaśnia Artur Wróbel, Global Sales Director IoT w AVSystem. – Jest to dla nas ważne, ponieważ AVSystem bardzo intensywnie rozwija produkty i rozwiązania dedykowane zarządzaniu urządzeniami IoT w inteligentnych sieciach dystrybucji mediów użytkowych. Rynek Utility jest więc dla nas bardzo atrakcyjny ze względu na dojrzałość oraz świadomość posiadania takich rozwiązań, jaka egzystuje w tym ekosystemie.

Zastanawiacie się pewnie, co spowodowało, że firma NetLand otworzyła się jeszcze bardziej na Enlit Europe i wystawi się po raz pierwszy podczas targów? Przedstawiciele spółki liczą na to, że udział w wydarzeniu, pozwoli pozyskać nowych klientów z rynków zagranicznych zainteresowanych dostarczanym przez nich kompleksowym systemem.

 

DSC02130fot. ARTSMART

 

Koniecznie odwiedźcie polskich wystawców

Podczas Enlit, wystawcy z całego świata prezentują nie tylko swoją standardową ofertę, ale również najnowsze, debiutujące na rynku produkty, które wytyczają nowe trendy technologiczne. Podobnie będzie na polskich stoiskach. Przyjrzyjmy się poszczególnym firmom i ich propozycjom na Enlit Europe 2022!

 

NetLand

Na rozpoczęcie wystawienniczej przygody z Enlit, NetLand zaplanował zaprezentowanie autorskiego, nowoczesnego systemu nadzoru, zarządzania dystrybucją oraz zużyciem mediów takich, jak ciepło, woda, energia elektryczna i gaz, umożliwiający aktywną obsługę infrastruktury technicznej, a także urządzeń telemetrycznych. Tym samym odwiedzający stoisko zapoznają się z:

  • centralami telemetrycznymi Hakar PLS i Hakar MMN, które odczytują urządzenia pomiarowe podłączone do portów komunikacyjnych, a zebrane dane przekazują na serwer telemetryczny;
  • urządzeniem transmisyjnym Koncentrator uL 5.0 umożliwiającym radiowy odbiór odczytów z liczników (takich, jak wodomierze, ciepłomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej) i przesył danych do telemetrycznej chmury obliczeniowej za pośrednictwem sieci GSM (GPRS / Cat.M1 / NB-IoT);
  • Repeaterem muL 5.0, który jest urządzeniem współpracującym z uL 5.0 w zakresie zwiększenia zasięgu sygnału radiowego pomiędzy emitującymi go nadajnikami (urządzeniami końcowymi) a koncentratorem;
  • nakładkami Warida WGA i Warida APA, czyli modułami telemetrycznymi, które komunikują się z serwerem przy użyciu technologii GSM (GRPS / Cat.M1 / NB-IoT) lub LoRa, wM-Bus. Urządzenia stanowią medium komunikacyjne do wodomierzy stosowanych w instalacjach wodociągowych. Są łatwe w montażu, który przebiega bez naruszania plomby legalizacyjnej wodomierza. Posiadają moduł zliczający, dzięki któremu w trybie ciągłym rejestrują przepływ wskazywany przez wodomierz, co godzinę rejestrując aktualną objętość. Urządzenia generują także alarmy nagłej utraty wody i długotrwałego wycieku. Zakodowana informacja zapisana w pamięci urządzenia o wskazaniach pomiarowych przesyłana jest do chmury telemetrycznej, a następnie udostępniana w systemie GlobeOMS oraz w aplikacji GlobeOMS Mobile. System prowadzi stały nadzór nad poprawnym zużyciem mediów oraz alarmuje o wszelkich nieprawidłowościach w pracy opomiarowanej sieci wodociągowej.

 

AVSystem

W trakcie Enlit Europe 2022 AVSystem zamierza pokazać m.in. urządzenia swoich partnerów – Elvaco, Flonidan, Theben, Elproma, iProtoxi, WM Systems, WepTech. Rozwiązania wyposażone są w protokół komunikacyjny LwM2M, umożliwiający połączenie z platformą do zarządzania urządzeniami zdalnie.

Na wystawie, jako przykład rozwiązania dedykowanego rynkowi inteligentnych wodomierzy, przedstawi także system inteligentnego wodomierza zarządzanego przez platformę Coiote.

 

JPEmbedded

Na koniec listopada we Frankfurcie, JPEmbedded zaprezentuje flagowe produkty teleinformatyczne, konwertery protokołów Papilio i Apis oraz biblioteki oprogramowania IEC 61850, ICCP/TASE.2, DNP3, IEC 60870-5-103/104. Oferowane oprogramowanie i sprzętowe komponenty wykorzystywane są w urządzeniach do monitorowania, komunikacji, pomiarów, zabezpieczania, a także szyfrowania danych w inteligentnych sieciach energetycznych (Smart Gird). Te z kolei stanową część dużych, rozproszonych systemów produkcji oraz dystrybucji energii elektrycznej.

Uczestnicy targów będą mogli zobaczyć zestaw demonstracyjny z przykładowym zastosowaniem naszych produktów. Dane o stanie sieci energetycznej przesyłane za pomocą protokołu Modbus będą konwertowane na protokół GOOSE i przesyłane do systemu nadzoru – zachęca do odwiedzenia stoiska JPEmbedded Jan Mazan.

Wykorzystanie konwertera i implementacji biblioteki IEC 61850 jest przykładem rozwiązania kilku problemów, z jakimi mierzą się producenci urządzeń, projektanci stacji energetycznych i integratorzy, tj. integracji urządzeń wspierających różne protokoły w jedną sieć, dostosowania istniejącej infrastruktury do wymagań normy IEC 61850, zestawienia bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji z systemem SCADA, czy przesyłania danych GOOSE poprzez sieć WAN (z wykorzystaniem routowalnych wiadomości GOOSE).

Bezpieczne, szyfrowane przesyłanie wiadomości GOOSE i Sampled Values poprzez sieć WAN jest cały czas relatywnie nowym rozwiązaniem zarówno dla operatorów sieci dystrybucyjnych, jak i producentów urządzeń automatyki dla branży energetycznej. Masowe wykorzystanie tego rodzaju komunikacji w urządzeniach do monitoringu synchrofazorów (Phasor Measurement Unit) może przyczynić się do znacznej poprawy stabilności dużych, rozproszonych sieci energetycznych. Podobne rozwiązania programowe, opisane w nomie IEC 61850 oferuje na świecie tylko kilka firm, w tym nasza (od ponad dwóch lat), więc nadal jest to funkcjonalność, którą warto się pochwalić – wyjaśnia Mazan.

JPEmbedded wkrótce planuje rozszerzyć ofertę o sprzęt i oprogramowania pozwalające na zbieranie danych i przesyłanie ich do chmury w sposób szyfrowany. Spółka rozpoczyna w tym zakresie współpracę z jednym z dużych dostawców. Prawdopodobnie nie będzie jeszcze prezentować wspomnianych rozwiązań na targach Enlit, ale spodziewa się już rozmów na ich temat z potencjalnymi klientami.

 

Elproma Electronics

Elproma Electronics planuje zaprezentować na nadchodzącej edycji Enlit Eutope 2022 całe spektrum rozwiązań z bogatego portfolio, które są dedykowane sektorowi energetycznemu – począwszy od serwerów czasu NTP/PTP, które stanowią jedno z kluczowych urządzeń zapewniających synchronizację w infrastrukturach krytycznych, poprzez urządzenia telemetryczne, w tym modemy GSM umożliwiające bezprzewodową transmisję danych z liczników energii. Odwiedzający stoisko zapoznają się również z unikatowym na skalę światową system PQSense do stałego monitorowania temperatury elementów energetycznych za pomocą technologii sensorycznej RFID.

Oczywiście, również i podczas tej edycji Enlit nie może zabraknąć prezentacji nowości produktowych. Zawsze planujemy tak prace naszego działu R&D, aby impreza targowa była przestrzenią, na której prezentujemy owoce naszych działań i zapowiadamy urządzenia, które w najbliższym czasie trafią do masowej produkcji – mówi Michał Grzywacz, Kierownik Działu Handlowego w Elproma Electronics i dodaje: W tym roku są to dwa przemysłowe routery GSM. Router RBMTX-Viper jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów odnośnie możliwości podłączenia kilku urządzeń jednocześnie przy użyciu portów Gigabit Ethernet. Wbudowany globalny moduł LTE zapewni możliwość projektów na całym świecie. Drugą nowością będzie router RBMTX4-Pro umożliwiający dostęp do sieci 5G. Jest on dedykowany m.in. do zapewnienia właściwej transmisji danych wewnątrz inteligentnych sieci. Dodatkowo dla uczestników wystawy przygotowaliśmy część interaktywną stoiska, na której pokażemy przykładowe zastosowanie wybranych urządzeń naszej produkcji.

 

Elproma Enlit2021fot. Elproma Electronics

 

ANDRA

Stoisko ANDRA to oferta dla OSD, firm z sektora utilities oraz producentów urządzeń pomiarowych. W tym roku warszawska spółka pokaże:

  • energooszczędne systemy chłodzenia i ogrzewania oparte na technologii absorpcyjnej – agregaty i pompy ciepła umożliwiające wykorzystania ciepła odpadowego do produkcji ciepła użytkowego lub chłodu;
  • rozwiązania redukujące koszty zużycia mediów dzięki optymalizacji na podstawie analizy profilu zużycia;
  • rozwiązania komunikacyjne comander do bezprzewodowej transmisji danych, wykorzystujące najnowsze technologie komunikacyjne, jak LTE450 (nowość), LTE CAT-M, LTE. Produkty skoncentrowane są na zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa transmisji danych pomiarowych oraz możliwość współpracy z różnego rodzaju infrastrukturą pomiarową. W skład platformy comander wchodzą: modemy (uniwersalne i dedykowane do konkretnych urządzeń pomiarowych), routery oraz oprogramowanie amiGO przeznaczone do diagnostyki, monitoringu i zarządzania dużymi populacjami urządzeń.

Naszą nowością na Enlit Europe 2022 jest narzędzie umożliwiające definiowanie i optymalizowanie profili zużycia mediów pod kątem taryf i opłat, czyli smartMETERS – informuje Łukasz Górski z ANDRA. – System pozyskuje dane pomiarowe z liczników mediów odbiorcy i umieszcza je w bazie danych na serwerach usługodawcy. Odbywa się to w sposób zdalny i zautomatyzowany, za pośrednictwem sieci komórkowej GSM, z wykorzystaniem urządzeń transmisyjnych comander. Dane zebrane przez system i wygenerowane na ich podstawie raporty umożliwiają wprowadzenie modyfikacji w profilu zużycia i ograniczenie kosztów.

 

Apator

Tradycyjnie podczas Enlit Europe Apator pokaże rozwiązania w trzech segmentach biznesowych: Energii Elektrycznej, Wodzie i Cieple oraz Gazie. Tegoroczna edycja targów jest dla spółki ważna, bowiem w październiku br. ogłosiła rewizję strategii Grupy Apator – realizuje nowe inicjatywy strategiczne i chce podzielić się tymi pomysłami z klientami.

Apator wie, że nowoczesne produkty, pozwalające na zdalną komunikację, to przyszłość – dlatego we Frankfurcie postawi na takie rozwiązania i pokaże potencjał Smart Meteringu. Przedsiębiorstwo zaprezentuje dwukierunkowe liczniki ze zdalnym odczytem OTUS 3, które mają zastosowanie przede wszystkim w gospodarstwach domowych, w obiektach handlowych, przemyśle lekkim, jak i liczniki smartESOX pro do zastosowania w przemyśle. Kolejne rozwiązania Smart to m.in. nakładki komunikacyjne do wodomierzy i gazomierz iSMART2.

Pewnego rodzaju nowością podczas targów będzie prezentacja liczników energii elektrycznej opracowanych specjalnie na rynek niemiecki: LEPUS, APOX+, PICUS, NORAX 3D+ – nieprzypadkowo, gdyż w tym roku spotykamy się właśnie w Niemczech. Segment Woda i Ciepło przedstawi poszerzoną ofertę wodomierzy ultradźwiękowych Ultrimis, opartych na autorskiej metodzie pomiaru ultradźwiękowego W-Sonic Technology (m.in. nowe klasy wodomierzy przemysłowych i nowe wykonania materiałowe).

 

enlit21 apatorfot. Apator

 

AIUT

– Podczas Enlit Europe 2022 zaprezentujemy technologie i rozwiązania AIUT do inteligentnego monitorowania liczników mediów i zarządzania sieciami dystrybucji, które pozwalają miastom urzeczywistniać ideę Smart City i efektywnie gospodarować usługami publicznymi i miejską infrastrukturą – informuje Artur Gabryś.

Zaawansowane systemy zdalnego odczytu od AIUT automatycznie gromadzą i analizują różne dane z liczników mediów w czasie rzeczywistym, aby zoptymalizować zarządzanie sieciami gazowymi, wodociągowymi i ciepłowniczymi. Dzięki cyfryzacji i automatyzacji procesów odczytowych zwiększa się wydajność operacyjna przedsiębiorstw i przyspieszane są procesy rozliczeniowe z odbiorcami, obniżając przy tym koszty. Odpowiadając na różnorodne wymagania AIUT dostarcza kompleksowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb systemy i urządzania IoT, projektowane i produkowane przez zespół w Polsce. Rejestratory i czujniki IoT od gliwickiej spółki mogą komunikować się za pośrednictwem wielu sieci IoT, w tym LoRaWAN, co zabezpiecza odczyt danych nawet w trudno dostępnych lokalizacjach i czyni rozwiązanie ekonomicznym.

– Wyzwania stoją dziś nie tylko przed rynkiem energetycznym. Deficyt wody to jeden z największych światowych problemów, a większość start wody uzdatnionej wynika głównie z podziemnych wycieków w sieciach wodociągowych. Dlatego potrzeba nam nowych technologii, które pomogą w ograniczaniu jej strat i lepszym gospodarowaniu zasobami. Takie właśnie przełomowe rozwiązanie, bazujące na sztucznej inteligencji będziemy prezentować podczas tegorocznych targów Enlit. Mowa o AIUT WaterPrime – zapowiada Dyrektor Branży SmartCity IoT w AIUT i dodaje: – To pierwsza tego typu samoucząca się platforma, która zapewni pełną kontrolę nad siecią wodociągową i pomoże skutecznie ograniczyć przedsiębiorstwom wod-kan straty wody. Głównym zadaniem WaterPrime jest szybka i precyzyjna identyfikacja nawet niewielkich wycieków, w tym przede wszystkim tzw. wycieków ukrytych, ale również wsparcie pracy analityków w doborze e-narzędzi, doradztwo, alarmowanie o wszelkich anomaliach, przypadkach niezbilansowania oraz innych niezgodności.

 

Enlit2021 fot Aiutfot. AIUT

 

Redakcja Smart-Grids.pl życzy owocnych targów Enlit Europe 2022 wszystkim uczestnikom z Polski!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoisk firm:
AIUT, ANDRA, Apator, AVSystem, Elproma Electronics, JPEmnedded, NetLand i RMC Engineering.

 

fot.: freepik / tirachard

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.