Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]
*Artykuł sponsorowany*

 

Smartfony z logo nadgryzionego jabłka to obecnie najpopularniejsze i najbardziej pożądane urządzenia na całym świecie. I nie ma w tym nic dziwnego! iPhone słynie bowiem z genialnych zdjęć i wideo, niezawodnej prędkości i oczywiście niepowtarzalnego designy. Ale czy oprogramowanie iPhone zapewnia wystarczające bezpieczeństwo? Sprawdźmy to!

 

iPhone - najbezpieczniejszy na rynku smartfonów!

Każdy iPhone został zaprojektowany tak, by maksymalnie chronić dane oraz prywatność swojego użytkownika. I nie są to jedynie zapewnienia producenta, a fakt. W systemie iOS rzeczywiście na próżno szukać pod tym względem luk. Jest to obecnie najbezpieczniejszy system stosowany w smartfonach i w związku z tym też, iPhone powszechnie uznawany jest za najbezpieczniejsze urządzenie mobilne. Już same zabezpieczenia domyślne osiągają w nich bardzo wysoki poziom, ponieważ zapewniają ochronę niemal 100%. Tak właśnie stworzony jest ekosystem Apple - wszystkie dane są zabezpieczane, a prywatność chroniona. Dzięki temu użytkownicy w większości przypadków nie muszą nawet stosować dodatkowych specjalnych zabezpieczeń.

Pod tym względem iOS jest naprawdę niezawodny. W przypadku Androida nie jest to już wcale tak oczywiste, dlatego właśnie posiadacze smartfonów z tym oprogramowaniem znacznie częściej padają ofiarami złodziei danych.

Apple 650

 

Czy iPhone może zostać zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie?

Wiemy już, że iPhone bezpieczeństwo zapewnia na naprawdę wysokim poziomie. Jednak czy to oznacza, że system iOS nie może zostać zaatakowany przez hakerów? Niestety nie. Nawet tak doskonały system zabezpieczeń, jakim dysponuje każdy iPhone może zostać złamany. Oczywiście szanse są na to bardzo niewielkie. Jednak, jeśli atakujący będzie zdeterminowany, jego umiejętności hakerskie wyrafinowane, a nasze działania w sieci nieostrożne, to rzeczywiście może się to złożyć na znacznie podniesienie takiego ryzyka.

Na szczęście Apple jest przygotowane nawet na takie zdarzenia. W przypadku zaawansowanego cyberataku można wdrożyć ekstremalne mechanizmy ochronne, które pozwolą uniknąć kradzieży danych.

 

System operacyjny iOS - czy potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń?

System iOS to jak już wiemy, doskonale zaprojektowana sieć, w której wszystkie elementy stworzone zostały między innymi z myślą o zapewnianiu całkowitego bezpieczeństwa. Jednak wielu użytkowników iPhone z pewnością wciąż zastanawia się, czy warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia - na przykład w postaci antywirusa. W tym jednak przypadku sprawa jest dość prosta, ponieważ nie ma takiego oprogramowania na iOS. Ze względu na zaawansowanie samego oprogramowania Apple, ten byłby po prostu zbędny.

Nie oznacza to jednak, że rezygnacja z dodatkowego zabezpieczenia to dobry wybór. Dostępne są bowiem różnego rodzaju aplikacje i programy, dzięki którym możemy wzmocnić ochronę naszego urządzenia w konkretnych obszarach. Warto wykorzystać je szczególnie jeśli zależy nam na wzmocnieniu bezpieczeństwa w danej dziedzinie.

Kupując nowy telefon na przykład na https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,_Apple.bhtml, otrzymujemy urządzenie, które jest już wyposażone w szereg zabezpieczeń. Wbudowane funkcje ochrony w iPhone dla większości osób, będą wystarczające.

 

Jak skutecznie chronić swój iPhone?

Smartfony iPhone to najbezpieczniejsze telefony świata. Istnieje jednak wiele metod, dzięki którym można jeszcze bardziej zadbać o poziom bezpieczeństwa swoich danych. Dotyczą one ustawień dostępnych w smartfonie, a także naszych codziennych działań w telefonie. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie wszelkich środków ostrożności i uważność, na to, co robimy każdego dnia.

Pierwsza sprawa, to aktualizacje systemu. Każdy doskonale wie, jak irytujące potrafią być powiadomienia o aktualizacji. A pora na jej wdrożenie nigdy nie jest dobra, dlatego nieustannie odkładamy to później. To jeden z największych błędów, jakie możemy popełnić. Każda aktualizacja systemu iOS obejmuje bowiem poprawę w zakresie zabezpieczeń. Dlatego, jeśli zależy nam na najwyższym poziomie ochrony, zawsze wykonujmy aktualizację od razu.

Kolejna kluczowa rzecz, to ograniczenie dostępu do smartfona. Niech żadne dane nie wpadną w niepowołane ręce - i to nawet w przypadku kradzieży, czy też zgubienia telefonu. Zawsze korzystajmy z dostępnych zabezpieczeń. W iPhone nienagannie działa na przykład Face ID oraz Touch ID, które zapewniają nie tylko wygodne, ale i bezpieczne odblokowywanie urządzenia oraz uwierzytelnienia. To samo dotyczy kodu. Zawsze twórzmy go tak, by był nie do złamania przez innych.

Należy zachowywać maksymalną ostrożność także wtedy, gdy wyrażamy zgodę na udzielanie uprawnień różnym aplikacjom. Zanim to zrobimy, zawsze sprawdzajmy, z czym się to wiąże.

Każdy użytkownik smartfona Apple, który uważa, że został bezpośrednim celem cyberataku, może włączyć też w ostateczności tryb blokady. Oprogramowanie iPhone wdroży wtedy ekstremalny mechanizm ochronny, dzięki czemu taki atak nie będzie mógł dojść do skutku.