Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

PGE Dystrybucja sukcesywnie realizuje Program Kablowania sieci średniego napięcia (SN), który zakłada przeniesienie min. 30% obecnych linii pod powierzchnię ziemi do 2028 r.

 

Kablowanie sieci SN, czyli umieszczanie linii pod ziemią, to jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą spółka. Na terenie działania PGE Dystrybucja znajduje się ponad 380 tys. km linii energetycznych wszystkich napięć (w tym 115 tys. km linii SN), które odpowiadają za dostarczanie energii do ponad 5,6 mln odbiorców na terenie wschodniej i centralnej Polski.

- Realizacja Programu ma strategiczne znaczenie dla PGE Dystrybucja - spółka kompleksowo rozbudowuje i modernizuje sieci dystrybucyjne, by zapewnić odbiorcom jak najlepsze parametry jakościowe energii elektrycznej oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń, które mogą powodować awarie masowe – powiedział Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja - Linie kablowe, w porównaniu do linii napowietrznych, są odporne na uszkodzenia wynikające z czynników atmosferycznych. To właśnie gwałtowne wichury, intensywne opady śniegu czy ulewne deszcze bywają najczęstszą przyczyną awarii masowych. Umieszczając przewody pod powierzchnią ziemi, znacznie ograniczymy ryzyko nieplanowanych wyłączeń. Ponadto, przebudowa sieci napowietrznej na kablową wyeliminuje konieczność prowadzenia cyklicznych zabiegów konserwacyjnych związanych z eksploatacją sieci napowietrznej, takich jak wycinka gałęzi i drzew w obrębie linii – dodał Jarosław Kwasek.

Na potrzeby kablowania linii SN, spółka zakupiła specjalistyczne maszyny, stosujące system układania kabli metodą płużenia. Zestaw składa się z dwóch pojazdów. Jednostka układająca jest przymocowana do lemiesza pługa w sposób umożliwiający jej regulację, co pozwala elastycznie dopasować konstrukcję do wszelkich krzywizn i nierówności terenu. Pojazd wyciągający, który zakotwicza się do podłoża za pomocą płyty stabilizującej, ciągnie pług ze stałą siłą do 180 ton przez każdy teren lub wodę układając podwójny ciąg kablowy. Kable przewożone są na bębnie zamocowanym na pługu.

Nowoczesne urządzenia są w stanie położyć ok. 5 km linii kablowej dziennie, co zdecydowanie przyspiesza czas realizacji inwestycji. Ułożenie takiego odcinka linii, wraz z kompletnym przygotowaniem,  zajmuje około 4 dni, a nie - jak to ma miejsce w przypadku standardowej metody – 3 tygodnie. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli.

Do końca września 2023 roku na terenie PGE Dystrybucja łącznie skablowano ponad 3,2 tys. km linii SN. W każdym z siedmiu oddziałów spółki sukcesywnie linie napowietrzne zastępowane są podziemnymi. Według danych za wrzesień 2023, najwięcej linii kablowych mamy w rzeszowskim Oddziale spółki – ponad 715 km, w Oddziale Białystok – ponad 673km oraz w Oddziale Warszawa – prawie 624 km. Realizowany przez PGE Dystrybucja program PK 30 proc. zwiększa niezawodność i pewność pracy sieci, zapewniając tym samym ciągłość dostaw energii elektrycznej do odbiorców, niezależnie od warunków atmosferycznych.

 

Źródło: pgedystrybucja.pl