Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2025 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Zapytaliśmy naszych reprezentantów na Enlit Europe 2024, jakie rozwiązania zaprezentują odwiedzającym z całego świata na swoich stoiskach, a także jakie korzyści chcą osiągnąć z obecności podczas wydarzenia w Mediolanie w dniach 22–24 października 2024 r.

 

Izabela Żylińska

 

Już za dwa tygodnie 15 tys. przedstawicieli światowego sektora energetycznego spotka się na żywo w Mediolanie podczas największego wydarzenia branżowego, jakim jest Enlit Europe 2024. Wśród ponad 700 wystawców znajdą się również przedstawiciele polskich firm technologicznych, którzy dostarczają rozwiązania i usługi dla energetyki. W tym roku o swojej ofercie opowiedzą:

  1. AIUT – stoisko: 6.F14
  2. Andra – stoisko: 6.C126
  3. Apator – stoisko: 6.B100
  4. AVSystem – stoisko: 6.F50
  5. Codibly – stoisko: 7.H64
  6. JPEmbedded – stoisko: 5.K52
  7. Mikronika – stoisko: 5.F25
  8. RMC Engineering – stoisko: 7.H44

Zapytaliśmy wszystkich ww. wystawców o to, jakie urządzenia pokażą podczas Enlit Europe 2024, czy zaprezentują nowości produktowe, a także akie korzyści biznesowe / wizerunkowe chcą osiągnąć, uczestnicząc w tym roku w wydarzeniu? Poniżej przeczytacie informacje, jakie przesłały nam przedsiębiorstwa.

 

AIUT – stoisko: 6.F14

Enlit Europe to jedno z kluczowych branżowych wydarzeń, w którym od lat uczestniczymy. To doskonała platforma wymiany wiedzy i doświadczeń zgromadzonych przez cały rok. Jako czołowy dostawca rozwiązań w sektorze smart metering w tym roku chcemy mocno podkreślić naszą kompleksowość i elastyczność – podkreśla Artur Frankiewicz, dyrektor Działu Rozwoju i Produkcji Urządzeń IoT w AIUT.

AIUT oferuje bowiem szerokie usługi w modelu OEM. Spółka jest partnerem w rozwoju produktu i odpowiada za pełną kastomizację urządzeń dla klientów – od projektowania urządzeń po budowę w pełni dostosowanych linii produkcyjnych dla ich wytwarzania.

Podczas Enlit Europe 2024 spółka AIUT zaprezentuje kompleksowe systemy inteligentnego opomiarowania sieci dostaw gazu, wody, ciepła oraz oświetlenia ulicznego, które pozwalają efektywnie zarządzać usługami komunalnymi i infrastrukturą, a także możliwości i usługi przedsiębiorstwa jako OEM.

To wyjątkowy rok, bowiem obok naszych rozwiązań mamy również przyjemność zaprezentować na Enlit nową markę AIUT, jaką jest AIUNEO. AIUT jest największym polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej, który w sektorze smart metering działa już od ponad 20 lat. Należymy do grona wiodących dostawców systemów IoT dla rynku utilities w Polsce i nie tylko, dlatego to naturalny i oczekiwany krok – mówi Artur Gabryś, dyrektor branży AIUNEO w AIUT.

Nowy brand, jakim jest AIUNEO, skupia się wyłącznie na potrzebach oraz wyzwaniach sektora usług komunalnych, rynku energii oraz gazu. Zespół kontynuuje wszystkie realizowane projekty w tym zakresie i odpowiada za tworzenie nowych rozwiązań w obszarze automatycznego odczytu liczników wody, ciepła oraz gazu i efektywnego zarządzania sieciami dostaw mediów.

– Zapewniamy stały rozwój naszych rozwiązań, również w zakresie sposobu komunikacji rejestratorów IoT. W tym roku, obok innych urządzeń, podczas Enlit Europe 2024 zaprezentujemy m.in. najnowsze rejestratory AIUT IoT APULSE x1A6 wyposażone w moduł komunikacyjny NB-IoT – wskazuje Artur Gabryś.

To nowe urządzenia, które są już częścią oferty zdalnego monitorowania zużycia wody oraz wykrywania strat w sieciach wodociągowych. Rozszerzenie możliwości wyboru technologii i sposobu podłączenia rejestratora IoT to krok w kierunku zbudowania jednej z najbardziej elastycznych i niezależnych ofert na rodzimym rynku smart systemów dla branży wodnej. Ponadto zespół AIUT ds. rozwoju urządzeń IoT wdrożył m.in. metodę pomiaru mikrofalowego dla skutecznego, bezpiecznego opomiarowania poziomu zapełnienia zbiorników, a także sieci kanalizacyjnej. To alternatywa dla pomiaru ultradźwiękowego. Wykorzystanie tej technologii np. dla opomiarowania ścieków, umożliwi bilansowanie całego ekosystemu wodnego.

– Udział w targach Enlit jest znakomitą okazją do podkreślenia tych kompetencji, nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz umocnienia relacji z obecnymi partnerami. Przyczyni się do dalszego rozwoju i rozpoznawalności marki AIUT i AIUNEO na rynku europejskim – podsumowuje Artur Frankiewicz.

 

AIUT2023

 fot. AIUT

 

Andra – stoisko: 6.C126

Rozwijanie i wzmocnienie pozycji na rynkach zewnętrznych – w ramach UE i poza UE, osobiste spotkania z partnerami i kontrahentami zagranicznymi, a także budowanie wizerunku partnera technologicznego i dostawcy nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań komunikacyjnych dla operatorów sieci smart grid i producentów aparatury pomiarowej to główne korzyści, jakie chce osiągnąć zespół Andra uczestnicząc w tym roku w Enlit. Odwiedzającym stoisko przedstawione zostaną modemy i routery z rodziny comander, czyli urządzenia komunikacyjne do zastosowania m.in. w sieciach smart grid do transmisji danych pomiarowych i diagnostycznych. Co istotne, podczas targów, odbędzie się prezentacja urządzeń wykorzystujących technologię LTE450 (modemy i routery) oraz pracujących w sieciach NB-IoT i CAT-M. Wśród sprzętu na stanowisku dostępne będą również urządzenia stacjonarne/zewnętrzne, jak i zaprojektowane do pracy z konkretnymi modelami liczników energii elektrycznej.

– W tym roku dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo oferowanych przez nas rozwiązań – zarówno w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak i zapewnienia ciągłości pracy poprzez wprowadzenie do urządzeń obsługi protokołu LwM2M pozwalającego na zdalne monitorowanie oraz obsługę alarmów – podkreśla Łukasz Górski, Dyrektor, dział IoT.

W ramach nowości produktowych Andra zaprezentuje:

  • Oprogramowanie smartMETERS + najnowsze wersje urządzeń komunikacyjnych zaprojektowane we współpracy z producentami liczników energii elektrycznej w ramach projektów wdrożenia inteligentnego opomiarowania (odbiorcy polscy i zagraniczni).
  • System monitoringu amiGO umożliwiający zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną różnych producentów oraz jej monitorowanie, wzbogacony o obsługę protokołu LwM2M.
  • Odświeżone wersje naszych flagowych produktów, takich jak comander amiROUTER, który zapewnia bezpieczną i kompleksową komunikację IP m.in. w obrębie stacji transformatorowych.

 Andra2023

fot. Andra

 

AVSystem – stoisko: 6.F50

W opinii zespołu AVSystem udział w Enlit Europe 2024 pozwoli na wzmocnienie relacji z aktualnymi klientami i partnerami poprzez bezpośrednie spotkania oraz wymianę doświadczeń. Będzie to także okazja do nawiązania kontaktów z kluczowymi dostawcami rozwiązań energetycznych i wodnych.

Dzięki zdobyciu informacji o nowych trendach rynkowych, będziemy mogli lepiej dostosować nasze produkty do potrzeb rynku, co przełoży się na naszą konkurencyjność i wizerunek innowacyjnej firmy – podkreśla Magdalena Orlikowska, Product Portfolio Manager, IoT. 

Na tegorocznych targach AVSystem zaprezentuje rozwiązania oparte na technologii LwM2M, w tym platformę Coiote IoT Device Management oraz klienta LwM2M Anjay, które są wdrażane w przedsiębiorstwach energetycznych i wodociągowych. Oferują one skalowalne zarządzanie urządzeniami IoT różnych producentów, ułatwiając standaryzowane operacje, takie jak zdalne aktualizacje oprogramowania (FOTA), konfiguracje na odległość oraz optymalizację zużycia baterii.

W ramach nowości przedstawione zostanie zdalne zarządzanie inteligentnymi bramkami energetycznymi i wodomierzami – od zbierania danych telemetrycznych po zdalne możliwości konfigurowania i serwisowania urządzeń na szeroką skalę.

Pokażemy także nowości w zakresie masowej aktualizacji oprogramowania dla licznych urządzeń oraz gromadzenia logów, co pozwala na szybszą identyfikację i naprawę usterek – podsumowuje Magdalena Orlikowska.


Codibly – stoisko: 7.H64

Codibly regularnie uczestniczy w wydarzeniu od 2017 r., kiedy jeszcze nosiło nazwę European Utility Week. W naszej opinii Enlit za kluczową platformę do zrozumienia trendów rynkowych, nawiązywania kontaktów z kluczowymi interesariuszami i budowania relacji w sektorze energetycznym. Przez lata Enlit dawał nam możliwość uczestniczenia w dyskusjach na temat kierunków branży, nowych technologii i zmian regulacyjnych. Nasza obecność pomaga nam wyprzedzać konkurencję w obszarach takich jak interoperacyjność, reakcja na popyt oraz integracja odnawialnych źródeł energii. To wydarzenie pozwala nam dostosować nasze usługi do zmieniających się potrzeb rynku, jednocześnie kontynuując rozwój partnerstw i badanie nowych możliwości współpracy – podkreśla Olga Talarska, Head of Marketing, Codibly.

Na Enlit Europe 2024 Codibly występuje w pozycji eksperta i zaufanego partnera technologicznego w sektorach energii odnawialnej i elektromobilności. Prezentując swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie interoperacyjności, dąży do budowania i rozszerzania relacji z liderami branży, dostawcami technologii oraz decydentami. Enlit stanowi dla spółki kluczową platformę do wymiany poglądów na temat nowych trendów, nawiązywania kontaktów oraz omawiania przyszłych możliwości współpracy. Celem Codibly jest pokazanie roli, jaką odgrywa w przyspieszaniu transformacji energetycznej, dzięki posiadanej wiedzy w zakresie integracji rozproszonych zasobów energii, reakcji na popyt oraz infrastruktury pojazdów elektrycznych.

Chcemy również dalej umacniać naszą konsekwetnie budowaną pozycję ekspercką, uczestnicząc w dyskusjach na temat potrzeb interoperacyjnych branży i nadchodzących regulacji – wskazuje Olga Talarska.

Podczas Enlit Europe 2024 Codibly skoncentruje się na prezentacji naszych rozwiązań z zakresu interoperacyjności, które umożliwiają bezproblemową integrację systemów energii odnawialnej oraz infrastruktury elektromobilności. Główna uwaga zostanie położona na pokazanie, jak nasze akceleratory—takie jak OpenADR Virtual End Node (VEN) oraz akceleratory OCPI/OCPP—skraca czas integracji systemów zarządzania energią, wirtualnych elektrowni (VPP) oraz sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Codibly podkreśli kluczową rolę interoperacyjności w tworzeniu połączonych, przyszłościowych ekosystemów energetycznych, szczególnie w zakresie wspierania reakcji na popyt (Demand Response), optymalizacji inteligentnych sieci oraz integracji rozproszonych zasobów energii (DER) z siecią. Wiedza i narzędzia Codibly pomagają firmom szybko dostosować się do potrzeb rynkowych, spełniać normy regulacyjne oraz poprawiać elastyczność i odporność sieci.

W tym roku Codibly skupia się na rozwoju akceleratorów interoperacyjnych, które przyspieszają integracje między systemami w branżach: energetycznej i elektromobilności. Główne innowacje to ulepszenia narzędzi, np. OpenADR VEN (Virtual End Node), które umożliwiają automatyczne reagowanie systemów energetycznych na sygnały z rynku w ramach programów zarządzania popytem na energię. Rozwijane są też rozwiązania integracyjne oparte na OCPI (Open Charge Point Interface) oraz OCPP (Open Charge Point Protocol), zapewniające komunikację między stacjami ładowania pojazdów elektrycznych a operatorami sieci, ułatwiając zarządzanie infrastrukturą ładowania. Te akceleratory pozwalają operatorom energetycznym oraz dostawcom usług elektromobilności znacząco skrócić czas wdrożenia, zapewniając płynną i bezpieczną komunikację między różnymi systemami, niezależnie od ich producenta czy dostawcy. Oferuje też narzędzia wspierające szybkie wdrażanie systemów zarządzania energią, zapewniając interoperacyjność na dużą skalę i efektywne zarządzanie rozproszonymi zasobami energii. 

 

JPEmbedded – stoisko: 5.K52

To już czwarta edycja targów Enlit Europe, na których JPEmbedded będzie mieć okazję promować nasze produkty dla branży energetycznej w charakterze wystawcy. Wydarzenie to doskonała przestrzeń do promocji produktów firmy i budowania marki JPEmbedded jako innowacyjnego dostawcy rozwiązań teleinformatycznych dla producentów inteligentnych urządzeń energetycznych. Obecność na wydarzeniu to także okazja do podtrzymania relacji z naszymi klientami, z których wielu będzie obecnych w Mediolanie. JPEmbedded liczym również na nawiązanie nowych znajomości i kontaktów biznesowych zarówno na stoisku 5.K52, jak i podczas specjalnie organizowanych spotkań networkingowych.

W tym roku JPEmbedded położy główny nacisk na promocję Crabro Power. Jest to opracowana przez firmę platforma sprzętowa z dedykowanym oprogramowaniem na bazie, której producenci mogą zbudować swoje własne urządzenia dla inteligentnych sieci energetycznych znacznie oszczędzając czas i koszty prac rozwojowych. Produkt ten cieszył się dużym zainteresowaniem podczas ubiegłorocznych targów Enlit, gdzie miał swoją premierę.

Na stoisku JPEmbedded będzie prezentować również inne urządzenia z grupy konwerterów protokołów – Papilio i Apis.

W zakresie oprogramowania przedsiębiorstwo chce promować własne biblioteki implementujące najważniejsze standardy komunikacyjne stosowane w urządzeniach automatyki stacyjnej i telesterowaniu, takie jak IEC 61850, DNP3, ICCP/TASE.2 oraz IEC 60870-5 (101, 103 i 104). Produkty JPEmbedded, zarówno biblioteki jak i konwertery, będzie można zobaczyć również na stoisku firmy STMicroelectronics (6.A70), którego wystawca jest autoryzowanym partnerem.

Jeśli chodzi o nowości produktowe, to na tegorocznych targach Enlit Europe w Mediolanie JPEmbedded przedstawi Crabro Power Box. Jest to wielofunkcyjny produkt, który może pełnić rolę urządzenia komunikacyjnego, konwertera protokołów lub koncentratora danych, zarówno w aplikacjach komercyjnych, jak i projektach badawczo-naukowych. Zaletą Crabro Power Box jest otwarta architektura, która pozwala użytkownikom uruchamiać na nim własne aplikacje. Urządzenie obsługuje szereg protokołów komunikacyjnych takich jak IEC 61850, DNP3, ICCP/TASE.2, MQTT, Modbus, IEC 60870-5-104, a także umożliwia przesyłanie danych bezpośrednio do chmury Google. Dodatkowym atutem Crabro Power Box jest to, że przesyłane dane mogą być zaszyfrowane zgodnie z rekomendacjami normy IEC 62351, która określa standardy bezpiecznej komunikacji w branży energetycznej.


JPE2023

fot. JPEmbedded

 

Redakcja Smart-Grids.pl życzy owocnych targów Enlit Europe 2024 wszystkim uczestnikom z Polski!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoisk firm:
AIUT, Andra, Apator, AVSystem, Codibly, JPEmbedded, Mikronika, RMC Engineering.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.