Stoen Operator regularnie wzmacnia systemy monitorujące bezpieczeństwo pracy wykonywanej przez pracowników spółki. Kolejnym urządzeniem wspierającym te działania jest nowoczesny system Voltector, testowany właśnie przez warszawskiego OSD. Zaawansowane urządzenia sygnalizujące występowanie napięcia w polu SN zapewnią dodatkową ochronę pracownikom elektroenergetycznym.
Ostrzeganie na wyższym poziomie
Voltector to nowatorski system opracowany przez spółkę Westnetz. Ma alarmować pracujących elektroenergetyków, jeśli w przypadkowo otwartym polu SN wystąpi napięcie. Sygnały ostrzegawcze są zarówno dźwiękowe, jak i świetlne, emitowane za pomocą dobrze widocznych pasków LED. Urządzenie jest łatwe w montażu i zasilane bateryjnie. Najczęściej instaluje się je na drzwiach pola SN. Można też sterować nim za pomocą aplikacji zewnętrznej.
– Jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla obiektów, które jeszcze nie posiadają innych zabezpieczeń. My w czasie modernizacji rozdzielni SN w izolacji powietrznej stosowaliśmy do tej pory system blokad elektromagnetycznych. One również uniemożliwiają przypadkowe otwarcie drzwi pola SN w chwili, gdy jest ono pod napięciem – mówi Robert Orzechowski, starszy inspektor BHP w Stoen Operator.
Wzmocnienie dla dotychczasowego systemu bezpieczeństwa
W stosowanym dotychczas przez Stoen Operator rozwiązaniu zabezpieczającym aparatura przekaźnikowa stale monitoruje obecność napięcia wewnątrz celki SN. Celka to wygrodzone pole o powierzchni około 1 mkw., ograniczone z trzech stron ściankami, zaś z przodu – zamknięte drzwiczkami z zamkiem. Znajdują się w niej urządzenia pod napięciem 15 kV. Zazwyczaj obok siebie jest około 10–12 takich celek. Dopiero gdy napięcia brak, blokady zezwalają na uziemienie pola. Wówczas elektromonter może otworzyć drzwi i bezpiecznie pracować – mówi Robert Orzechowski.
Stoen Operator regularnie inwestuje w nowoczesne technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz efektywności pracy. Spółka zamontuje testowo nowe ostrzegawcze urządzenia Voltector w trzech stacjach WN/SN, gdzie nie zostały zastosowane systemy blokad elektromagnetycznych.
Źródło: mslgroup.pl