Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2025 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

*Artykuł sponsorowany* Efektywne zarządzanie mikrosiecią przemysłową zaczyna się od danych. Jak mierzyć media techniczne, by uzyskać realną kontrolę nad zużyciem, jakością i kosztami?

 

W mikrosieciach przemysłowych istotna jest efektywność energetyczna, niezależność od sieci zewnętrznej i optymalizacja kosztów. Jednak zanim zaczniemy optymalizować, prognozować i integrować źródła energii, warto zadać sobie pytanie: czy wiemy, co się dzieje w naszej mikrosieci – i czy mamy dane, które to potwierdzają?

 

 

Po co mierzymy?

Po pierwsze – optymalizacja: bez danych nie zidentyfikujemy strat ani nie ocenimy efektywności. Po drugie – raportowanie: zarówno wewnętrzne, jak i wymagane przez regulacje prawne (np. związane z emisją CO₂ czy normami środowiskowymi). Po trzecie – utrzymanie jakości i ciągłości działania systemów: dane pomagają wykrywać odchylenia, które mogą wpływać na procesy produkcyjne lub technologiczne oraz zapobiegać awariom.

Pomiary pozwalają poznać rzeczywisty profil zużycia i ocenić, czy zakontraktowana moc lub ilość energii faktycznie odpowiada potrzebom zakładu. To podstawa do rzetelnego obliczania kosztów produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla firm przemysłowych walczących o każdy punkt marży.

 

Co oznacza „rzetelne mierzenie”?

Rzetelność to nie tylko dokładność – to również kompletność, wiarygodność i dostępność danych. Kompletność rozliczeniowa oznacza, że możemy poprawnie zestawić dane z fakturami. Kompletność technologiczna (czyli tzw. „gęste opomiarowanie”) pozwala analizować dane np. co minutę i z różnych punktów systemu. Dane powinny być dostępne online, interoperacyjne i łatwe do wykorzystania w systemach SCADA/BMS. Np. smartMETERS pozwala nie tylko na zbieranie tych danych, ale także ich interpretację – z podziałem na lokalizacje, węzły czy źródła kosztów.

 

Jak mierzyć? To zależy, co chcemy osiągnąć

Inny zestaw danych będzie potrzebny do optymalizacji zużycia, inny do monitorowania środowiska technologicznego, a jeszcze inny do szczegółowego rozliczenia kosztów jednostkowych. Kluczowe jest, by dobrać sposób pomiaru do celu – i mieć możliwość integracji danych w centralnym systemie.

Warunkiem skutecznej analizy jest automatyczne, scentralizowane pozyskiwanie danych z różnych źródeł. Przykład? Energia elektryczna może być mierzona podwójnie: w sposób rozliczeniowy (zgodnie z metodą dostawcy) i technologiczny (na potrzeby analizy działania procesów). smartMETERS obsługuje obie te perspektywy, umożliwiając zarówno analizę kosztów, jak i rozpoznanie anomalii w działaniu instalacji.

 

Nie tylko energia elektryczna

Równie ważne jest opomiarowanie wody, ścieków, gazu i ciepła. Te dane pozwalają nie tylko sprostać wymaganiom środowiskowym (np. obliczyć współczynnik efektywności urządzeń lub procesów), ale też optymalizować zużycie i uniknąć nadmiarowego kontraktowania.

 

Źródła energii i magazyny? Też pod lupą

Mikroźródła (PV, turbiny, kogeneracja) oraz magazyny energii też muszą być opomiarowane dwukierunkowo – jako źródło i jako odbiór. Tylko wtedy mamy pełen obraz, który pozwala na bilansowanie, analizę opłacalności i integrację z systemami zarządzania energią. To właśnie na tym etapie analityka dostarczana przez smartMETERS wspiera podejmowanie trafnych decyzji – także w kontekście prognozowania produkcji, rozliczeń wewnętrznych czy reagowania na sygnały z rynku mocy.

 

Jak to wygląda w praktyce? 

W drukarni wdrożyliśmy system smartMETERS i dzięki zebranym danym zidentyfikowaliśmy nieprawidłowości w działaniu układów kompensacji energii biernej, które następnie zmodernizowaliśmy. Efekt? Dokładniejsze prognozy, większa dyscyplina w utrzymaniu współczynnika mocy i wyeliminowanie kosztownych dopłat.

W hotelach i zakładach przemysłu ciężkiego monitorujemy jakość odbioru i poziom mocy – m.in. w kontekście udziału w rynku mocy i programach DSR. smartMETERS wspiera codzienne działania operacyjne: od analizy przekroczeń, przez wysyłanie danych do agregatorów, po zapewnienie zgodności z warunkami taryfowymi.

W szklarniach z instalacjami PV wykorzystujemy dane o generacji i zużyciu energii, by doradzać w optymalnej rozbudowie OZE. Na farmie wiatrowej uruchomiliśmy zdalny dostęp do danych o produkcji zielonej energii, co znacząco skróciło czas raportowania i wyeliminowało ręczne odczyty.

W obiektach przemysłowych i komercyjnych przebudowaliśmy systemy zarządzania mediami – opomiarowaliśmy główne punkty poboru i zagregowaliśmy dane w jednym systemie. Nowy BMS pozwala nie tylko monitorować, ale też sterować oświetleniem, wentylacją, odzyskiem ciepła i innymi układami.

W drukarni wdrożyliśmy odzysk ciepła z oleju w układzie sprężarek powietrznych. Nowa logika sterowania pozwala budynkowi przez większość roku działać jako wyspa pod względem ciepła. W muzeum zmodernizowaliśmy system wentylacji ekspozycji – zainstalowaliśmy przetwornice częstotliwości i wdrożyliśmy sterowanie zmiennoprzepływowe, co obniżyło zużycie energii o 40% i zredukowało zużycie mechaniczne urządzeń.

W każdym z tych przypadków punktem wyjścia do modernizacji były rzetelne dane.

 

Prognozowanie wartości mocy 15 min na podstawie pomiarów profilu obciążenia

img article sM OK 03 2

 

Chcesz dowiedzieć się, czym są lub bierzesz już udział we wdrożeniach tego systemu w swoim zakładzie produkcyjnym?

Weź udział w 9. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyczne mikrosieci przemysłowe – inteligentne systemy wytwarzania i zarządzania energią w przemyśle, która odbędzie się już 26 czerwca 2025 r. w Warszawie.

Podczas wydarzenia, Witold Świątkowski, Członek Zarządu Andra sp. z o.o., wygłosi prezentację: Dane pomiarowe podstawą efektywnego zarządzania mikrosiecią – skąd je brać, do czego je wykorzystać?.

Rejestracja możliwa do 04.06.2025.

 

fot.: freepik_fullvector