Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2013 w Polsce wywołały znaczne zainteresowanie środowisk zainteresowanych zagadnieniami związanymi z wprowadzaniem nowych technologii do publicznego obrotu informacją. Szczególny nacisk został tym razem położony na informatyczną edukację, informatyzację energetyki i problemy bezpieczeństwa.

Konferencja "Bezpieczeństwo sieci Smart Grid", która odbyła się 7 maja 2013 r. w sali konferencyjnej Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie, pozwoliła uczestnikom uzyskać w miarę pełny obraz problematyki cyfryzacji systemów zarządzania, dystrybucją i przesyłem energii, które przechodzą obecnie głęboką przemianę - ze względnie prostego układu dostawca-odbiorca w układ rozproszony, o wielostronnym przepływie zarówno energii, jak i informacji. Jest to związane zarówno z nowymi możliwościami automatyzacji zarządzania sieciami, oferowanymi przez technologie informatyczne, jak i z postępującą zmianą podstawowego aksjomatu o koncentracji wytwarzania energii na rzecz modelu rozproszonego, gdzie obok wielkich elektrowni wielki udział w produkcji energii mają m.in. farmy wiatrowe i solarne, a także źródła lokalne.

Konferencja pt. "Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji – Cyfrowa Szkoła", która odbyła się 9 maja br. w Centrum Zielna w Warszawie, zgromadziła ok. 180 reprezentantów środowisk zainteresowanych tematyką edukacji – nauczycieli, pracowników nauki i urzędów centralnych. Problem informatycznej edukacji jest dziś w Europie niezwykle palący, jako że jeśli nic się nie zmieni, to już w roku 2015 zabraknie ok. 900 tys. kwalifikowanych pracowników informatyki! Zaprezentowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji projekt opracowania bardzo wysokiej jakości zestaw zasobów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli, realizowany w ramach program rządowego programu Cyfrowa Szkoła, wywołał zarówno aplauz, jak i nieco krytyki. Zdaniem części uczestników projekt bowiem, przy wielu zaletach, nie zmienia przestarzałego paradygmatu kształcenia, w myśl którego nauczanie polega na jednokierunkowym przekazywaniu wiedzy od nauczyciela do ucznia. Konferencja ujawniła też poważny systemowy brak polskiego systemu edukacyjnego – polskich nauczycieli trzeba nadal szkolić w zakresie umiejętności korzystania z nowych technologii, mimo że powinni oni posiadać te umiejętności już opuszczając mury uczelni.

Seminarium nt. "Dzieje Internetu w Polsce", które odbyło się 14 maja br. na Wydziałe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, dało okazję do przypomnienia pionierskich czasów polskiego Internetu, niewolnych od anegdotycznych przygód. Pierwszy serwisy poczty elektronicznej został uruchomiony, teoretycznie nielegalnie, w 1987 r.) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, za pomocą połączeń telefonicznych z centrum badań jądrowych CERN i Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu w Aarhus. Zadziwiającym zjawiskiem wyprzedzającym narodziny Internetu była sieć sieci FIDOnet, działająca na bazie prywatnych komputerów łączących się przez zwykły telefon. Ten subkulturowy ruch zbudował sprawną sieć wymiany informacji, w której działała poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, czaty i wymiana plików.

XIII Konferencji Okrągłego Stołu, która odbyła się 17 maja 2013 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, tym razem przyświecało hasło "Polska w drodze do SI – wirtualny świat a realne bezpieczeństwo". Konferencja odbyła się pod Patronatem Parlamentarnym Pani Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz i została zorganizowana przez SEP przy współpracy z PTI. Wśród wielu interesujących informacji uwagę zwróciła prezentacja prezesa Bumaru Ryszarda Kardasza na temat przystosowywania niektórych rozwiązań techniki i technologii wojskowej do celów cywilnych, w większości ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Dla części zebranych zaskoczeniem była też informacja Przemysława Kuny z TK Telekom, że polska kolej dysponuje niezwykle nowoczesną siecią telekomunikacyjną, obejmująca cały kraj, która może być wykorzystywana nie tylko przez kolej.

Ważnym elementem obchodów ŚDSI 2013 były, podobnie jak w latach ubiegłych, informatyczne konkursy dla młodzieży szkolnej – "TIK?-TAK!" oraz "Edukacja z Panem T.I.K.- iem", zorganizowane przez PTI. Do boju stanęło aż 23,5 tys. uczniów z 800 szkół z całej Polski.

Tradycyjnym elementem obchodów była również impreza informacyjna "Dni Otwarte ECDL", trwająca w dniach 15-20 kwietnia 2013 w Centrach Egzaminacyjnych ECDL oraz w Laboratoriach ECDL w całej Polsce, mająca na celu popularyzację idei podnoszenia umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi oraz poświadczania ich certyfikatem ECDL. W ramach "Dni" były organizowane spotkania, prelekcje, warsztaty z zakresu używania IT oraz przeprowadzone będą konkursy wiedzy informatycznej.

Punktem kulminacyjnym obchodów ŚDSI 2013 była, jak zwykle, Wielka Gala ŚDSI, zorganizowana 16 maja br. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Ważnym akcentem Gali było wręczenie nagród Info Star 2012 – prestiżowej, przyznawanej od 1992 r. nagrody dla wybitnych postaci środowiska teleinformatyki. Obecny w początkowej fazie imprezy wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w swej wypowiedzi zachęcał przedsiębiorców do częstszych i bardziej zdecydowanych kontaktów z ministerstwem gospodarki, zapewniając m.in., że: "MG nie boi się biznesu". Wyraził zaniepokojenie pomiarami socjologicznymi świadczącymi o niskim potencjale społecznym w Polsce, co jest jedną z barier budowy społeczeństwa informacyjnego.