Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

18 lipca 2013 r. w Warszawie odbędą się warsztaty "System certyfikacji energetycznej - co dalej z inwestycjami", których organizatorami są Procesy Inwestycyjne przy wsparciu merytorycznym Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, Instytutu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Stowarzyszenia na rzecz Efektywności ETA.

procesy inwestycyjneBudowanie energetyki niskoemisyjnej stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla polityków jak i przedsiębiorców. Politycy powinni stanowić prawo umożliwiające budowanie nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki, a przedsiębiorcy na bazie prawa podejmować decyzje inwestycyjne. Obecnie widzimy ogromnie rozchwianie nastrojów wśród inwestorów, którzy podjęli już działania (zainwestowali) na rzecz rozwoju energetyki niskoemisyjnej - takich jak OZE i wysokosprawna kogeneracja.

Panujące pogorszenie nastrojów wśród inwestorów wynika z panującej sytuacji zarówno w sferze legislacyjnej jak i na rynku tj. z:

Przeciągających się prac nad Ustawą OZECeny zielonych certyfikatów (160-170 zł/MWh) znacznie odbiegającej od wielkości opłaty zastępczej (286 zł/MWh), a firmy obrotu energią zachowując się "irracjonalnie" wolą uiszczać droższą opłatę zastępczą, niż umarzać tańsze certyfikaty, powodując nadmiar i spadki ich cen.Wygaśnięcia systemu wsparcia dla kogeneracji w 2012 r. i dla OZE w 2017 r.

Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że najwięksi międzynarodowi inwestorzy w energetyce wiatrowej już się wycofali z Polski, a inni jasno wskazują, że niepewność regulacyjna nie wpływa korzystnie na podejmowanie decyzji biznesowych (realizacji inwestycji). Sytuacja wygląda podobnie w sektorze elektrociepłowniczym – już teraz firmy deklarują brak dalszych inwestycji rozwojowych, a nowoczesne dedykowane instalacje współspalania biomasy już za chwilę, z uwagi na sytuacje rynkową, przestaną działać.

Podstawową przyczyną zaistniałej sytuacji jest nieprawidłowe działanie zaprojektowanego i obecnie funkcjonującego systemu wsparcia, niedostatecznie monitorowanego i jak dotąd nieznacznie korygowanego. System wsparcia był konstruowany w (i dla) innej sytuacji rynkowej, a przede wszystkim odmiennej organizacji sektora energetycznego.

Efektem obecnej sytuacji jest zmniejszenie zaufania inwestorów do polskich regulacji, co przekładać się będzie na wyższą wycenę ryzyka politycznego/regulacyjnego dla projektów realizowanych w Polsce. A to oznacza mniejsze zainteresowanie tym rynkiem przez inwestorów (nie tylko zagranicznych ale i polskich, prywatnych) z jednoczesnym oczekiwaniem wyższej stopy zwrotu (IRR, ROI, ROC)[1] zwiększonej o wyższą stopę ryzyka?. Nie osiągnięcie pożądanej stopy oznacza wyjście z rynku.

Analiza powyższej sytuacji charakteryzującej się jednoczesnym: deficytem realizacji KPD-OZE, którego ścieżka dojścia do poziomu obowiązku unijnego (3x20) zapisana została w kolejnych rozporządzeniach Minerstwa Gospodarki (deficyt obowiązku)deficytem umorzeń świadectw pochodzenia w stosunku do wymagań KPD-OZE i rozporządzeń MG (deficyt systemu)superatę nieumorzonych świadectw pochodzenia i to pomimo występowania powyższych deficytów (nawis certyfikatów).

Powyższe oznacza, że odbiorca końcowy ponosząc koszty realizacji obowiązku unijnego tzn. realizacji KPD-OZE nie otrzymuje produktu za, który płaci, tzn. oczekiwanego wzrostu produkcji z OZE, ponieważ wolumen inwestycji nie rośnie wystarczająco szybko. Podkreślić należy, że opinia publiczna przekonana jest o wręcz przeciwnej sytuacji, a mianowicie o nadmiarze produkcji z OZE.

Biorąc pod uwagę powyższe celem warsztatów jest przedstawienie środowisku dziennikarskiemu obiektywnej wiedzy eksperckiej nt. potrzeby efektywnego systemowego wsparcia dla rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w tym wskazanie koniecznych regulacji:

Zaproponowanie mechanizmów naprawczych dla systemu certyfikatów zielonych, czerwonych i żółtych.Zaproponowanie nowych w Polsce, ale znanych w Europie rozwiaząń na rzecz rozwoju inwestycji niskoemisyjnych.

Problematykę prezentować będą członkowie grupy roboczej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Żmijewskiego po czym nastąpi sesja pytań i odpowiedzi, w której udział wezmą praktycy polskiego rynku niskoemisyjnej energii (OZE + CHP).

Od strony organizatora koordynatorem warsztatów jest: Krzysztof Kochanowski – Procesy Inwestycyjne, Tel. 222240985, 606-692-917, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY. ZGŁOSZENIA PROSZĘ PRZESYŁAĆ NA POWYŻSZY ADRES DO 17 LIPCA 2013 DO GODZ. 15.00

[1] Internal Rate of Return, Return On Investments, Return On Capital)

 

WARSZTATY - "System certyfikacji energetycznej - co dalej z inwestycjami"

18LIPCA 2013 r. w godz. 14.00-17.00 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

PROGRAM WARSZTATÓW

14.00 OTWARCIE WARSZTATÓW

14.10 – 16.00 NOWELIZACJA SYSTEMU CERTYFIKACJI ENERGETYCZNEJ (certyfikaty zielone, żółte, czerwone)

Ryzyko regulacyjne a decyzje inwestora w sektorze OZE i Kogeneracji? Informacje o „kuchni" rynku certyfikatów, wyjaśnienie „tajemniczych" zjawisk, takich jak:

– deficyt wypełniania zobowiązań

– nawis certyfikatów na rynku

– płacenie drogiej opłaty zastępczej zamiast umarzania tanich certyfikatów

Krótka informacja jak to jest na świecie? Jak długo będą jeszcze trwały prace nad Ustawą OZE? Czy przykład inwestorów, którzy wycofali się z rynku powinien być sygnałem dla rządu, że sytuacja na rynku OZE wymaga natychmiastowych decyzji?Prezentacja oczekiwań/modeli Inwestorów wobec systemu certyfikacji (nasze propozycje)

16.00 – 17.00 DYSKUSJA/Wnioski

17.00 - Poczęstunek

 

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Eksperci – wykładowcy: prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, Marian Strumiłło, Wiceprezes Zarządu Dalkia Polska, Jacek Piekacz, Dyrektor ds. Regulacji, EDF Polska Grzegorz Szymczak, Prezes Zarządu EDP Polska, Andrzej Rubczński, Dyrektor Departamentu Rozwoju PGNiG Termika