Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

30 marca 2012 r. (piątek) o 9:00 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się IV Forum Efektywności Energetycznej. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać o Mapach Drogowych Efektywności Energetycznej, projekcie europejskiej Dyrektywy dot. Efektywności Energetycznej oraz o elementach krajowych polityk związanych z efektywnym gospodarowaniem zasobami.

Dyrektywa o efektywności energetycznej, która według zapowiedzi duńskiej prezydencji ma być gotowa pod koniec 2012 r., ma doprowadzić do 20% oszczędności zużycia energii pierwotnej do roku 2020. Zgodnie z jej postanowieniami państwa członkowskie mają stworzyć własne programy efektywności. Dyrektywa wspiera produkcję energii elektrycznej i ciepła z kogeneracji, wyznacza 3% roczny cel poprawy efektywności dla budynków publicznych, a także zapowiada zmiany w dyrektywie o handlu emisjami (ETS).

Wydarzenie objął Patronatem Honorowym, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Pan Marek Woszczyk.

Dyrektywa zakłada m.in. obowiązek przeprowadzania co 3 lata audytów energetycznych firm, co zdaniem niektórych ekspertów może okazać się niepotrzebnym, kolejnym biurokratycznym obciążeniem dla biznesu. Zdaniem Organizatorów Forum, nowe prawo UE zakłada także zmianę i tak bardzo trudnych dla polskiej gospodarki zasad handlu emisjami CO2. Wygaszanie dostępnych na rynku uprawnień przyniesie wzrost ich ceny. Według opinii wielu obserwatorów dotychczasowych prac nad dyrektywą - dokument słusznie zwraca uwagę na szanse jakie daje skojarzona produkcja ciepła i energii (tzw. kogeneracja), jednak przyjmuje zbyt sztywne wymagania w tym zakresie, które mogą zniechęcać firmy do inwestycji na terenie Unii Europejskiej.

Z ziemi polskiej do ... tajskiej?

Tymczasem „ucieczka przemysłu” do krajów, w których nie obowiązują ustalenia polityki energetyczno - klimatycznej przyjęte przez UE i ONZ, przez niektórych ekspertów uważane jest za fundamentalne zagrożenie dla gospodarki i tak pogrążonej w kryzysie UE. Bardzo wysokie oczekiwania (3% rocznie) wobec budynków należących do sektora publicznego w zakresie poprawy efektywności mogą być bardzo kosztowne dla budżetu państwa. Organizatorzy spotkania razem z zaproszonymi uczestnikami debaty, będą zadawać pytania o ekonomiczny sens wprowadzanych zmian oraz o zasadność obaw przedsiębiorców. Podczas konferencji zaproszeni eksperci odniosą się do opinii dotyczących możliwych konsekwencji wprowadzenia zapisów Dyrektywy dla polskiej energetyki. Podczas spotkania uczestnicy debaty będą promować praktyczne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, a eksperci wyjaśnią jak proponowane rozwiązania wpływają na obniżenie kosztów energii elektrycznej ponoszone przez obywateli.

Dobrze się dzieje w Państwie Duńskim

Dobrym punktem odniesienia może być duńska gospodarka, która od lat 70. powiększyła się dwukrotnie, pomimo radykalnych wymagań dotyczących oszczędności energii. Pomimo dwukrotnego wzrostu zużycie energii pozostało takie samo. W Danii funkcjonuje obecnie prawo, na mocy którego ogólne zużycie energii w kraju ma co roku zmniejszać się o 1,5 proc. Natomiast w Polsce efektywność energetyczna gospodarki jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia UE. Dodatkowo, zużycie energii pierwotnej w Polsce, odniesione do liczebności populacji, jest niemal 40% niższe niż w krajach „starej 15”. Powyższe informacje, przytaczane przez Organizatorów debaty, świadczą o ogromnym potencjale w zakresie oszczędzania energii w Polsce, charakterystycznym dla kraju, którego gospodarka intensywnie się rozwija. Jeżeli dalej chcemy być postrzegani jako emerging market - rynek wschodzący - do słowa „rynek” powinniśmy dodać dwa przymiotniki: innovative & energy efficient.

Debata poprzedza działanie, a cel staje się wyraźny - bo „warto rozmawiać o zmianie”, o efektywności energetycznej, o kierunkach rozwoju sektora energetycznego, by nie uznać „innowacji za niepotrzebne zamieszanie” - przed czym w już latach 30. XIX wieku ostrzegał Alexis de Tocqueville - „(…) Ogarniają mnie obawy, że ludzie każdą nową teorię uznają w końcu za niebezpieczeństwo, każdą innowację nie niepotrzebne zamieszanie, wszelki postęp społeczny za pierwszy krok do rewolucji i że z obawy przed tym, by nie dać się w nią wciągnąć, w ogóle nie zechcą działać”.

Główne sesje tematyczne tegorocznego Forum Efektywności Energetycznej to:

  1. Efektywność energetyczna i planowanie energetyczne jako instrumenty polityki klimatycznej
  2. Efektywność energetyczna w praktyce
  3. Europejskie doświadczenia w zakresie efektywności energetycznej
  4. Mechanizmy wsparcia efektywności energetycznej

Na powyższe pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy IV Forum Efektywności Energetycznej.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m.in.:

prof. Jerzy Buzek, Poseł Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji; Tatiana Marquez Uriarte, DG Energy, Komisja Europejska; Marcin Korolec, Minister Środowiska; Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Piotr Styczeń, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki; Marcella Pavan, Prezes włoskiego Urzędu Regulacji Efektywności w Sektorze Energii Elektrycznej i Gazu; Marek Woszczyk, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki; prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji; Janusz Piechociński, Poseł na Sejm RP; Tomasz Nowak, Poseł na Sejm RP; dr Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Pascal Bonne, Prezes Zarządu Dalkia Polska; Sylwester Śmigiel, Prezes Zarządu FREE, Gaspol; Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii; Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Szczegółowych informacji na temat debaty udziela p. Anna Krawczyk, tel. (22) 424 82 00, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 27 marca 2012 r., prosząc o przesłanie poniższego formularza zgłoszeniowego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Debata poprzedza działanie, a cel staje się wyraźny - bo warto rozmawiać, o zmianie, o efektywności energetycznej, o kierunkach rozwoju sektora energetycznego, by „przestać się bać podjęcia decyzji”, by nie uznać „innowacji za niepotrzebne zamieszanie” - przed czym w już latach 30. XIX wieku ostrzegał uczestników demokratycznego społeczeństwa Alexis de Tocqueville - „Ogarniają mnie obawy, że ludzie każdą nową teorię uznają w końcu za niebezpieczeństwo, każdą innowację za niepotrzebne

IV Forum Efektywności Energetycznej

Termin: 30 marca 2012 (piątek), godz.9:00,

Miejsce: Pałac Prymasowski, ul. Senatorska 13/15, Warszawa

Organizatorzy: Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji, Stowarzyszenie na rzecz Efektywności - ETA

 

Załączniki do strony:

pdf Program konferencji

word Formularz zgłoszeniowy