Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Czy energia może być nowa? Projekt „NOWA ENERGIA – SMART GRID – SMART CITY” jest platformą do prezentacji nowej wizji energetyki w miastach. Zmiany na tym polu będą przypominać to co obserwowaliśmy wokół komputeryzacji i telefonii komórkowej. Osiągnięcia w tych dziedzinach nieuchronnie wkraczają na rynek energii - nie możesz tego przegapić!

W ramach Projektu zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji „Rozwój energetyki innowacyjnej – budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin”, która odbędzie się 12-13 września 2011 r. w Bielsku-Białej. Konferencja posiada patronat Polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Informacje dla uczestników międzynarodowej konferencji pt.: „Rozwój energetyki innowacyjnej – budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin.”

 
12 -13 września 2011, Bielsko-Biała
 
Inicjator konferencji:
Prezydent Miasta Bielska – Białej

Organizatorzy:
Miasto Bielsko- Biała
Związek Miast Polskich
Śląski Związek Gmin i Powiatów
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”

Partnerzy:
„EnergyCities” (Stowarzyszenie Miast Europejskich)
Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej

Miasto Bielsko-Biała od 2009 roku jest sygnatariuszem europejskiego „Porozumienia między Burmistrzami” ( Covenant of Mayors), które jest dobrowolną inicjatywą gmin Europy zobowiązujących się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 20% do 2020 roku. Następstwem tego porozumienia jest „Plan na rzecz zrównoważonej energii” (SEAP), w którym oprócz wielu przedsięwzięć organizacyjnych  są zapisane  konkretne projekty realizacyjne dotyczące  efektywności energetycznej i rozpowszechniania użytkowania odnawialnych źródeł energii,  a także zadania służące budowaniu świadomości społecznej.

Międzynarodowa konferencja „Rozwój energetyki innowacyjnej – budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin”, która odbędzie się w  Bielsku-Białej w dniach 12-13 września 2011, będzie miejscem spotkania  przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, a także biznesu związanego z produkcją, dystrybucją i zarządzaniem energią.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeszcze w trakcie tej konferencji rozpoczną się międzynarodowe targi ENERGETAB 2011 (13-15 września) - największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. W 2010 roku było na nich ponad 600 wystawców i 15 tys. zwiedzających.

W wizji przyszłości energetycznej naszych miast pojawiają się cechy, które są rozbieżne z dotychczasową ich strukturą energetyczną. Energia elektryczna będzie wykorzystywana w coraz większym stopniu (klimatyzacja, samochody elektryczne), a jednocześnie pojawi się nowy typ producenta energii elektrycznej, tzw. prosumenta, który będzie ją produkował dla potrzeb własnych z możliwością oddawania nadwyżek do sieci. Zwykle będzie się to dziać za pośrednictwem OZE (PV, wiatraki) lub z agregatów mikrokogeneracyjnych. Ze względu na rozpowszechnienie OZE (i ich nieprzewidywalność) w sieciach energetycznych, powstanie potrzeba akumulacji większej ilości energii.

Na to nałoży się coraz wyższa cena energii, a jednocześnie możliwość jej zakupu u różnych producentów, co wygeneruje potrzebę ściślejszego monitorowania zużycia energii przez konsumentów. Tak tworzy się wizja, którą czasem określa się nazwami smart grid, smart metering. To są wyzwania dla wykorzystania technologii IT w służbie energetyki zarówno od strony producenta jak i konsumenta. Technologie IT otwierają już ogromne możliwości zmian nie tylko w odniesieniu do gospodarki energią elektryczną, ale także innymi mediami energetycznymi, ruchem drogowym, komunikacją miejską, oświetleniem i innymi usługami, które w ostateczności mają wpływ na efektywność energetyczną i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Sprawa dotyczy zatem bardzo szeroko pojętego życia całych miast (smart city), perspektyw ich rozwoju związanego z wdrażaniem nowych technologii.

Przedstawiona wizja nie jest wizją odległą, gdyż wszystko wskazuje na to, że jest to perspektywa najbliższych 10 lat, w ciągu których będzie następowała transformacja podejścia do urbanistyczno-architektonicznych planów  rozwoju miast.

Założenia programowe  konferencji:

Pierwszy dzień konferencji (12.09) poświęcony będzie zarysowaniu wizji przyszłości miast uwarunkowanej zasadami racjonalnego użytkowania energii, dbałości o jakość środowiska naturalnego i efektywności  energetycznej,  kształtującej się na podstawie prawodawstwa unijnego i krajowego, oraz najlepszych przykładów z pionierskich miast europejskich. Ta sesja ma charakter międzynarodowy (tłumaczenie symultaniczne na j.ang.)

Drugi dzień konferencji (13.09) będzie podzielony na 5  paneli roboczych.

Pierwszy panel omawia wizję przyszłości miast, w których technologie IT i efektywności energetycznej wykorzystuje się do zarządzania miastami. Skierowany jest głównie do decydentów i praktyków samorządowych oraz firm chcących śledzić przyszłe rozwojowe potrzeby miast również w zakresie technologii IT w zastosowaniu do energii.

Drugi panel omawia możliwości wykorzystania odpadów i odnawialnych źródeł energii. Panel ma mieć charakter bardziej praktyczny, prezentując w wykonaniu naukowców i praktyków najlepsze  światowe zastosowania technologii energetycznego wykorzystania odpadów a także wkomponowania odnawialnych źródeł energii w strukturę miast w sensie architektonicznym i energetycznym. Skierowany jest głównie do praktyków pracujących w samorządach oraz firm działających w branży OZE.

Trzeci panel omawia potrzeby planistyczne samorządów w odniesieniu do działań w obszarze zrównoważonego rozwoju dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla na bazie konkretnych przykładów europejskich miast Paryża, Helsinek, Heidelbergu, Warszawy i Bielska-Białej, realizujących programy ochrony klimatu w ramach „Covenant of Mayors”. Skierowany jest głównie do decydentów samorządowych, polityków oraz firm doradczo-konsultingowych. Panel ma charakter międzynarodowy (tłumaczenie symultaniczne  ang-pol-ang.).

Czwarty panel poświęcony współpracy samorządów lokalnych z przedsiębiorstwami energetycznymi będzie zorganizowany na terenie targów ENERGETAB, co pozwoli zainteresowanym uczestniczyć w otwarciu samych targów, wraz ze zwiedzaniem stoisk, gdzie można m.in. obejrzeć prezentacje konkretnych, wzorcowych przedsięwzięć energetycznych dla samorządów. Przedstawiciele Miasta Bielska-Białej, Grupy Tauron, i miejskiej spółki ciepłowniczej Therma , przedstawią mechanizmy współpracy, która doprowadziła do realizacji  elektrociepłowni o wzorcowych parametrach efektywności energetycznej.

Panel piąty będzie poświęcony omówieniu projektów edukacyjnych i promocyjnych ukierunkowanych na ochronę klimatu i zaangażowanie społeczności lokalnych w projekty. To przede wszystkim przykłady projektów realizowanych w szkołach na rzecz rozwoju OZE i efektywności energetycznej.

Konferencja zostanie rozpowszechniona medialnie w prasie, radiu, telewizji oraz w internecie.

Uczestnicy:

Konferencja jest planowana na około 300 do 400 osób. Zaproszenia zostaną skierowane przede wszystkim do przedstawicieli samorządów lokalnych, zarówno do władz jak i do specjalistów samorządowych w szczególności z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Rządu RP oraz władz wojewódzkich.
Zapraszamy również przedstawicieli uczelni, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw i wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.

Serdecznie zapraszamy do współudziału w tym wydarzeniu, które przygotowuje nasze miasta do nowego systemu zarządzania uwzględniającego efektywność energetyczną jako jeden z najważniejszych czynników europejskich programów ochrony klimatu jak  i pakietu klimatyczno – energetycznego, zaakceptowanego do realizacji przez Rząd RP.