URE wraz OSD z zrzeszonymi w PTPiREE opracował "Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym" adresowany do odbiorców indywidualnych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki.
- Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne - mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Przewodnik w przystępny sposób opisuje m.in. czym są odnawialne źródła energii (OZE), jak optymalnie dobrać ich moc do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji oraz jak ją optymalnie użytkować. Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.
- W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczba klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. W porównaniu do końca 2019 r. daje to przyrost liczby mikroinstalacji o ponad 70 proc. oraz wzrost mocy mikroinstalacji o ponad 74 proc. Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym - stwierdza Robert Zasina, Prezes PTPiREE. - Energetyka prosumencka to niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga naszej szczególnej atencji i wsparcia. Przygotowany przez nas informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów - podsumowuje Robert Zasina
Pobierz: Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym
Źródło: ure.gov.pl