Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

EDP rozpoczyna drugą fazę wspólnego programu Energy Starter 2022, którego celem jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej i zielonego wodoru dla globalnej transformacji energetycznej. Zgłoszenia dla startupów są otwarte do 30 września 2022 r.

 

freeimage_John_NybergSpółka EDP ​​uruchomiła drugi moduł Energy Starter 2022, wspólnego programu innowacji stworzonego z misją wprowadzenia startupów i szybko rozwijających się firm technologicznych (scaleupów) do grona specjalistów EDP. Program ten, którego pierwszy moduł odbył się już w maju był poświęcony Sieciom Energetycznym Przyszłości. Ma on na celu przyspieszenie rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do transformacji energetycznej.

W drugiej fazie tej edycji swoje wnioski mogą zgłaszać projekty z innowacyjnymi rozwiązaniami, które można zastosować do różnych źródeł energii odnawialnej. W tych technologiach EDP jest światowym liderem, z zainstalowanymi około 20 GW mocy i celem jej podwojenia do 2025 roku. Startupy mogą również zaprezentować rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju zielonego wodoru - szybko rozwijającej się technologii, w której EDP ma również swój znaczący udział. M.in. w tym obszarze EDP zamierza inwestować w projekty gwarantujące dodatkowe 1,5 GW mocy do 2030 roku.

Dzięki trzyetapowemu podejściu, 7 edycja Energy Starter skupiła się na kluczowych obszarach w temacie transformacji energetycznej. Pierwszy moduł koncentrował się na sieciach energetycznych przyszłości i miał na celu wykorzystanie infrastruktury sieci dystrybucji energii za pomocą innowacyjnych rozwiązań. W 2023 roku trzeci i ostatni moduł tej edycji skupi się na rozwiązaniach, które mogą wspomóc proces dekarbonizacji.

Zgłoszenia do drugiego etapu można składać do 30 września na stronie internetowej programu. https://theenergystarter.com/

Po procesie ewaluacji projektów wyłonieni wezmą udział w bootcampie w Houston w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz ze specjalistami EDP i EDP Renewables będą mogli rozwijać swoje pomysły i pracować nad projektami pilotażowymi. Na tym etapie będą mieli również dostęp do szerokiego grona mentorów i ekspertów, którzy pomogą im w rozwoju pomysłów. Pod koniec tej edycji Energy Starter, startupy będą miały okazję przetestować swoje rozwiązania w sektorze energetycznym, we współpracy z EDP, w różnych krajach, w których grupa jest obecna.

W ciągu sześciu edycji w Energy Starter wzięło udział ponad 150 startupów, które zrealizowały ponad 80 projektów. W ostatniej edycji do programu wpłynęło ponad 700 zgłoszeń.

Opracowywanie i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań dla sektora energetycznego jest filarem grupy EDP, która zamierza zainwestować miliard euro w innowacje do 2025 roku. EDP posiada zespoły zajmujące się Startup Engagement i Ventures na niektórych swoich głównych rynkach.

 

Źródło: qacommunications.com; fot.: freeimage / John Nyberg