Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (blisko 6,5 mln).
W pierwszych czterech miesiącach sprzedawcę prądu zmieniło 5,3 tysiąca odbiorców indywidualnych (grupy G). W grupach odbiorców biznesowych (A,B,C) w tym czasie dokonano w sumie blisko 4,4 tys. zmian.
Jak więc pokazują dane, choć od początku roku spada liczba zmian, to odbiorcy w gospodarstwach domowych nadal decydują się na zmianę sprzedawcy, mimo wprowadzenia w tym roku przez ustawodawcę szczególnych rozwiązań dla odbiorców w gospodarstwach domowych.
Od 2007 r. – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość - sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło blisko 981 tys. odbiorców, z czego 747 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (w grupach taryfowych G), a prawie 234 tys. to odbiorcy w grupach taryfowych A, B i C.
Wykres 1. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od kwietnia 2022 r. do kwietnia 2023 r.
Wykres 2. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 do kwietnia 2023 r.
Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: poziom świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.
Źródło: ure.gov.pl; fot.: freepik / Drazen Zigic