Breaking news
Targi ENERGETICS już 17-18 listopada 2020 w Lublinie! Smart-Grids.pl jako patron medialny zaprasza do udziału w wydarzeniu!

OSD innogy Stoen Operator zainstalował w Warszawie ponad 1,5 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej wykorzystujących technologię LTE-M.

U klientów końcowych innogy Stoen Operator zawisły liczniki Smart wyprodukowane przez spółkę Apator SA. Moduły komunikacyjne, które zapewniły współpracę z siecią LTE-M działającą w oparciu o sieć 4G Orange Polska, dostarczyła firma PySENSE. Rozwiązanie zostało opracowane w innogy Laboratory of Things. O zadaniach innogy Laboratory of Things można było posłuchać podczas V Konferencji "Inteligentna Energetyka" - Standardy łączności bezprzewodowej dla energetyki, która odbyła się 21 marca 2019 r. w Warszawie. Prezentacja przedstawicieli innogy Stoen Operator dostępna jest na stronie: http://www.inteligentnaenergetyka.pl/konferencje/program-5-konferencji/.

- Wdrożenie tych przełomowych, innowacyjnych liczników, wykorzystujących technologie wypracowane przez innogy Laboratory of Things jest krokiem milowym w rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce – podkreślił Marcin Wilkowski, kierownik projektu pilotażowego w innogy Stoen Operator.

Z informacji opublikowanych przez biuro prasowe Oragne Polska wynika, że "nowe liczniki mają podnieść skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. W przypadku dotychczasowych technologii wynosi ona ok. 95%. Przy czym Smart Meters wykorzystujące LTE-M, pozwolą zwiększyć skuteczność nawet do 98%. Ponadto rozwiązanie umożliwia montaż ponad 400 liczników w jednym budynku, które przesyłają dane jednocześnie nie zakłócając się nawzajem. (...) LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków. Może obsłużyć do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki, lecz w pełni wystarczający transfer danych, zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii. Dlatego rozwiązanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia nie mogą zostać podłączone do sieci energetycznej m.in w transporcie i logistyce (monitorowanie kontenerów), w wodociągach czy rolnictwie (czujniki temperatury/wilgotności)."

Na postawie: materiały prasowe orange.pl