Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Wyniki ostatnich dwóch przetargów zrealizowanych przez PGE w ramach budowy sieci LTE450 wzbudziły dużo pytań wśród uczestników rynku. Nasza Redakcja skontaktowała się z Departamentem Komunikacji PGE Systemy i poprosiła o oficjalny komentarz do cen zaoferowanych przez dostawców w ramach zamówień podstawowych i dodatkowych w postępowaniach na CORE LTE450 i RAN LTE450.

 

Odpowiedzi przygotował: Zespół Programu LTE450

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

W jaki sposób Zamawiający określił kwoty, jakie postanowiono przeznaczyć na sfinansowanie zamówień podstawowych i dodatkowych w ramach postępowań na CORE LTE450 (POST/PGE/SYS/DZ/00013/2022) i RAN LTE450 (POST/PGE/SYS/DZ/00092/2022)? Jeśli odbyło się to na bazie konsultacji rynkowych, w jakich wzięły udział firmy NOKIA i Ericsson, to: Czy NOKIA i Ericsson podczas konsultacji przedstawiły szacunkowe budżety? Jeśli tak, to na jakich były poziomach dla danych zamówień w ramach obu postępowań? Jeśli nie, to w jaki sposób?

Kwoty jakie Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówień (POST/PGE/SYS/DZ/00013/2022 CORE LTE450 – Zamawiający PGE Systemy S.A. i POST/PGE/SYS/DZ/00092/2022 RAN LTE450 – Zamawiający PGE Dystrybucja S.A.), zostały określone w ramach procesu Wstępnych Konsultacji Rynkowych. Zaplanowany budżet postepowań zakupowych bazował na uśrednionych poziomach z informacji cenowych, które potencjalni wykonawcy przedstawili w odpowiedziach na zapytanie o szacowane koszty realizacji.

 

Otwarcie ofert w dniu 13 grudnia 2022 r. przyniosło dość zaskakującą, ponieważ dużą, rozbieżność cen zaoferowanych przez dostawców (NOKIA i Ericsson) w stosunku do przewidzianego budżetu. Ceny te okazały się dużo niższe. W zakresie RAN wygrała oferta, która miała cenę wynoszącą mniej niż 40% przewidzianego przez Państwa budżetu. Czy nie obawiają się Państwo, że przy tak niskiej cenie zakupu mogą wystąpić trudności z realizacją projektu? Pytanie wydaje się zasadne zwłaszcza w kontekście wiadomości dość powszechnie znanych z zagranicznych rynków telefonii komórkowej, mówiących o takich właśnie kłopotach niektórych dostawców (z zamknięciem już zakontraktowanych projektów).

Przedmiotowe publiczne postępowania zakupowe były prowadzone w trybie Sektorowych Negocjacji z Ogłoszeniem, co umożliwiło stronom szczegółowe omówienie przedmiotu zamówienia i warunków jego realizacji. W drodze negocjacji zostały omówione m.in. ryzyka po stronie Wykonawców, mogące mieć wpływ na kalkulację ofert.

Z uwagi na wynikłe różnice w ofertach względem szacowanego budżetu postępowań, Zamawiający, działając na podstawie przepisu art. 224 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 224 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawa Zamówień Publicznych (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 1710 ze zm.), wezwał Wykonawców do złożenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny i złożenia stosownych dowodów. W udzielonych odpowiedziach, Wykonawcy potwierdzili, że wycena oferowanego rozwiązania uwzględnia wymagania Zamawiającego dotyczące przedmiotu zamówienia oraz przedstawione kalkulacje zostały wykonane na podstawie wewnętrznych regulacji, z uwzględnieniem kosztów sprzętu, przewidywanej pracochłonności oraz stosowanych warunków licencjonowania.

 

Czy w projekcie LTE450 przewidzieli Państwo czas na rozpatrzenie wniosków przez Krajową Izbę Odwoławczą, gdyby takie zostały skierowane do Izby przez uczestników postępowań przetargowych na LTE450?

Zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniach publicznych, Zamawiający przewidział czas na rozpatrzenie odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Przyjęty tryb Sektorowych Negocjacji z Ogłoszeniem pozwolił na minimalizowanie ryzyk wniosków do KIO, czego efektem była tylko jedna rozprawa do chwili obecnej (do czasu ogłoszenia wyników postępowań CORE LTE450 i RAN LTE450). Na obecnym etapie nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych odwołań, co jest uprawnieniem Wykonawców - w szczególności tych dotyczących rozstrzygnięć końcowych w przetargach - jest to związane bezpośrednio ze specyfiką Prawa Zamówień Publicznych. Ryzyka w tym zakresie są uwzględnione w harmonogramie wdrożenia LTE450 w PGE.

 

Wiadomym jest, że koszty urządzeń, usług i pracownicze rosną. Co zrobi Zamawiający w przypadku, gdy okaże się, że wyłoniony Wykonawca nie będzie w stanie zakończyć realizacji środowiska produkcyjnego i testowego sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN w ramach budowy sieci łączności dla energetyki LTE450, ponieważ wskazane przez niego w ofertach kwoty będą niewystarczające?

Tryb realizacji postępowań umożliwił omówienie i przeprowadzenie negocjacji zapisów prawnych w projekcie Umowy, z uwzględnieniem zabezpieczenia interesów Zamawiającego i Wykonawców.

 

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.