Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W 2011 r. ENERGA-Operator zapoczątkowała instalację liczników inteligentnych, w ramach projektu AMI, tworząc rozproszony system pomiarowy. Dotychczas wdrożonych zostało ponad 850 tys. liczników inteligentnych obsługiwanych przez dedykowaną platformę opartą o oprogramowanie redGrid. Dane pozyskiwane z inteligentnego opomiarowania są źródłem wiedzy, ale do jej wydobycia konieczne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi.

 

Dominik Bocheński,
Dyrektor Działu Rozwiązań Smart Grid, Atende Software Sp. z o.o.

 

Z pomocą przychodzą tutaj metody oparte o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Dzięki nim możliwe jest wydobycie wiedzy na temat charakteru zużycia energii przez pojedynczego odbiorcę, produkcji energii przez źródła odnawialne, korelacji zmienności tej produkcji z warunkami pogodowymi, wiedzy na temat anomalnej charakterystyki pracy sieci energetycznej i jej elementów, itp. Sztuczna inteligencja może także ułatwiać przewidywanie zmienności cen na rynku energii, a w niedalekiej przyszłości podejmować decyzje, sterować pracą elementów sieci energetycznej i procesem ograniczania zużycia (DSR) w celu realizacji określonych strategii lokalnego bilansowania energii i zapewnienia ciągłości dostaw.

Dzięki danym pomiarowym pozyskiwanym w czasie rzeczywistym z nowoczesnej infrastruktury pomiarowej oraz sztucznej inteligencji już w niedalekiej przyszłości możliwe będzie w niedalekiej przyszłości zarządzanie siecią energetyczną w mikroskali oraz odejście od modelu energetyki scentralizowanej w kierunku energetyki obywatelskiej opartej o mikrosieci. Przełoży się to na znaczne zwiększenie efektywności produkcji i dystrybucji energii.

Bazując na doświadczeniach wyniesionych z projektu AMI w ENERGA-Operator, w Atende Software od kilku lat prowadzone są prace nad platformą besmart.energy, która ma pozwolić na praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w energetyce, a w konsekwencji umożliwić zarządzanie mikrosieciami energetycznymi. Prace prowadzone są w ramach projektu dofinansowanego z programu IUSER, uruchomionego przez NCBR w celu wsparcia rozwoju technologii dla nowoczesnej energetyki.

Platforma besmart.energy to zostaw komponentów technicznych (część z nich dostępna jest w chmurze), w skład których wchodzą:

  • Rozproszony system plików dla danych znakowanych czasem TStorage pozwalający na niezawodne przechowywanie i wydajne przetwarzanie danych z urządzeń pomiarowych (sensorów).
  • Algorytmy wykorzystujące mechanizmy uczenia maszynowego służące do predykcji zużycia i produkcji energii przez pojedynczych użytkowników.
  • Algorytmy wykorzystujące mechanizmy uczenia maszynowego do prognozowania cen na rynku energii.
  • Model pogodowy pozwalający na prognozowanie pogody na siatce przestrzennej o wysokiej rozdzielczości (uwzględniający m.in. lokalną zmienność nasłonecznienia i wiatru).
  • Projekt nowoczesnego licznika energii elektrycznej stanowiącego urządzenie Internetu Rzeczy (dostępny na licencji open-hardware) przeznaczonego dla mikrosieci (komunikacja PLC, radiowa, w tym WiFi).

atende

 

Na rysunku powyżej przedstawiono 15-minutowy profil zużycia energii dla symulowanego miasta średniej wielkości (o populacji ok. 15 tys. mieszkańców). Kolorem błękitnym oznaczono rzeczywiste zużycie energii, natomiast granatowym – zużycie predykowane. Do obliczeń wykorzystano 5-warstwową, rekurencyjną sieć neuronową wytrenowaną na 2-letnim sygnale historycznego zużycia, która generowała autoregresywnie tygodniowy sygnał predykowany.

Aktualnie prowadzone są pierwsze testy platformy we współpracy z klastrami energii i mikrosieciami, które mają na celu określenie jej przydatności i dostosowanie funkcji do rzeczywistych potrzeb użytkowników. System może być używany zarówno przez mikrosieci i klastry energii, odbiorców komunalnych, prosumentów, średnie i duże przedsiębiorstwa, jak i energetykę zawodową. Platforma zostanie udostępniona komercyjnie użytkownikom na początku 2020 r., ale już dziś zachęcamy do współpracy wszystkie podmioty zainteresowane użyciem sztucznej inteligencji w energetyce.

 


Pełny artykuł ukazał sie w ramach magazynu specjalistycznego "Smart Grids Polska" 2/2019 (22).

Numer można nabyć na: www.smartgridspolska.pl.

sgp 201902 okl


© Artykuł sponsorowany