Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Na rynku polskim od kliku lat działa spółka Griffin Group Energy. O jej dotychczasowych działaniach m.in. projektach magazynowania energii elektrycznej, Smart City Wrocław i Smart Grid, rozmawialiśmy z Dariuszem Wawrzynówem, Wiceprezesem Griffin Group S.A. Energy sp. k.

 Dariusz Wawrzynow

Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Griffin Group S.A. Energy sp. k.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Panie Prezesie, bardzo cieszę się, że udało nam się spotkać. Chciałabym na wstępie złożyć ogromne gratulacje sukcesów na rynku polski. Proszę powiedzieć naszym Czytelnikom coś więcej o Griffin Group Energy.

Griffin Group Energy jest częścią Grupy Kapitałowej Griffin Group S.A. działającej aktywnie na rynku od 1996 roku w obszarach obronnym, morskim, motoryzacyjnym i energetycznym. Griffin Group Energy działa aktywnie w sektorze energetycznym zarówno w segmencie publicznym, jak i komercyjnym. Specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu projektami w zakresie analizy, studium wykonalności, instalacji, konfiguracji i utrzymania. Oferta firmy obejmuje: magazyny energii, inteligentne sieci i liczniki, inteligentne budynki oraz alternatywne źródła zasilania. Jesteśmy partnerem czołowych światowych dostawców z sektora energetycznego na rynku polskim, takich jak: Leclanché, Freqcon, OSGP Alliance i wielu innych. Nasz zespół to grupa doświadczonych managerów z sukcesami w branży energetycznej.

Już od kilku lat Griffin Group Energy rozwija największy projekt inteligentnych sieci w Europie Środkowo-Wschodniej dla TAURON Dystrybucja.

Jesteśmy dumni, mogąc pracować z TAURON w tak przełomowym projekcie, jakim jest Smart City Wrocław. Zakłady energetyczne w Polsce wymagają bogatego zestawu funkcjonalności inteligentnych sieci, co jest rosnącym trendem na całym świecie. Griffin Group Energy jest w stanie dostarczyć sprawdzone rozwiązanie, które może spełnić wiele celów – narzędzie nie tylko dla inteligentnych systemów pomiarowych, ale także dla realizacji programów modernizacji sieci. Udało nam się wprowadzić z sukcesem na rynek nowy licznik OSGP Mitsubishi Electric oraz nową generację licznika NES. Obecnie TAURON użytkuje prawie pół miliona zainstalowanych inteligentnych liczników w standardzie komunikacyjnym OSGP trzech dostawców NES, Apator oraz Mitsubishi.

Na jakim etapie w rozwoju technologii magazynowania energii jest Państwa spółka?

Technologia magazynowani energii elektrycznej jest niezmiernie ciekawa. Obserwujemy jej rozwój od kilku lat. Technologia ta obecnie staje się coraz bardziej powszechniejsza z uwagi na zapotrzebowanie magazynowania energii, jak również z uwagi na obniżenie kosztów jej wytworzenia.

W obszarze magazynów energii Griffin Group Energy wziął aktywny udział w realizacji dwóch wielkoskalowych magazynów energii w Niemczech. Pierwszy projekt to bateryjny magazyny energii w Cremzow o mocy 22 MW i pojemności 33MWh, drugi – hybrydowy magazyn bateryjny z elektrociepłownią w Bremen o mocy 15 MW i pojemności 15 MWh. Oba projekty dały naszym inżynierom wyjątkową okazję do podniesienia swoich kwalifikacji w sektorze magazynowania energii. Mieliśmy okazję wspierać dwa innowacyjne projekty wykorzystujące najbardziej zaawansowana obecnie technologie magazynowania energii.

Czy Griffin Group Energy jest obecny z tego typu technologią na rynku polskim?

Tak, aktualnie realizujemy jeden z największych magazynów energii w Polsce w TAURON Dystrybucja w konsorcjum z szwajcarską spółką Leclanché. Jesteśmy centrum kompetencyjnym Leclanché w Polsce, dzięki czemu udaje nam się transferować do polski ponad 100-letni know-how i doświadczenie naszego partnera w produkcji i rozwoju ogniw i modułów bateryjnych. Po jego ukończeniu będzie to bez wątpienia jeden najnowocześniejszych magazynów energii w Europie. Bardzo mocno skoncentrowaliśmy się przy jego projektowaniu nad zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa infrastruktury, jak i również otoczenia.

Jakie jest Pana zdanie na temat bezpieczeństwa tego typu inwestycji?

Bezpieczeństwo przemysłowych magazynów energii jest niezmiernie ważne i wydaje mi się, że jest za bardzo pomijane we wszelakich dyskusjach na temat tej technologii. Musimy pamiętać, że magazyn energii to przede wszystkim baterie, których środek wypełniony jest substancjami chemicznymi. W przypadku awarii, np. pożaru, bez odpowiedniej technologii zabezpieczenia przeciwpożarowego jest w zasadzie niemożliwym ugaszenie takiej instalacji – powinna ona w sposób naturalny sama się wypalić. O ile w magazynach energii zlokalizowanych gdzieś w odległym, niezabudowanym terenie pożar spowoduje co najwyżej całkowite zniszczenie instalacji, o tyle magazyn energii zamontowany w przestrzeni miejskiej bez skutecznego systemu ochrony, może stanowić olbrzymie zagrożenie. W realizowanej przez nas inwestycji dla TAURON nasi inżynierowie postanowili zaimplementować najlepsze na rynku systemy ochrony ogniowej stosowane już z powodzeniem w przemyśle morskim.

Proszę opowiedzieć o planach Griffin Group Energy.

Griffin Group to polska firma, pracująca na tym rynku ponad 27 lat głównie w przestrzeni publicznej. Przez cały okres naszej pracy staramy się poszukiwać na świecie nowych i innowacyjnych technologii, które z powodzeniem możemy zaimplementować w Polsce. Chcemy budować nasz biznes w Polsce, budując firmy, infrastrukturę i nowe miejsca pracy. Griffin Group Energy w tym zakresie skupia się na sektorze magazynowania energii i inteligentnych sieciach. Przykładem takiej współpracy jest rozpoczęcie wspólnego biznesowego przedsięwzięcia z Elgama-Elektronika z Litwy w zakresie zaprojektowania i dostawy inteligentnych liczników energii elektrycznej. Działy techniczne obu firm wspólnie opracowały nowy model licznika hybrydowego, który obecnie zamierzamy wprowadzić na rynek polski. Współpraca obu przedsiębiorstw to przykład wykorzystania europejskiego potencjału technicznego i produkcyjnego w nowoczesnej energetyce. Licznik wymiennie obsługuje najpopularniejsze standardy komunikacyjne w Europie: GPRS, LTE, OSGP, G3PLC, PIME, BPL, PLC i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych klientów w Polsce, jak i w Europie. Wspieramy także OSGP Alliance dobrze znany z projektu Smart City Wrocław. Griffin Group Energy uważnie obserwuje rozwój inteligentnych sieci w Polsce, jak również technologii magazynowania energii, rozważając różne opcje dalszego działania.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

© Materiał chroniony prawem autorskim, dla artykułów sponsorowanych zasady przedruków określa regulamin.