Breaking news
Ruszyliśmy z nową wersją portalu Smart-Grids.pl. ZAPRASZAMY do zapisywania się na nasz Newsletter!

Rosnące ceny energii stały się faktem i wielu menedżerów myśli o wdrożeniu scenariuszy oszczędzania energii. Nie można jednak oszczędzać, nie wiedząc precyzyjnie gdzie energia jest zużywana. To oczywiste, bowiem nie mierząc nie można zarządzać. Chcąc oszczędzać trzeba najpierw monitorować zużycie. Idea monitorowania zużycia energii nie jest nowa, co przemawia za jej słusznością, nowe są jedynie uwarunkowania wynikające z rosnących cen prądu.

Na rynku obecne są od lat rozwiązania dedykowane monitorowaniu zużycia energii. Niestety koszt rozwiązań dostosowanych do warunków przemysłowych uzasadniał tego typu wdrożenia jedynie w największych firmach lub energetyce zawodowej. Co jednak ze średnimi i małymi firmami? Jak one mają oszczędzać energię elektryczną?

Odpowiedzią jest zastosowanie rozwiązania firmy ICP DAS dostępnego w Polsce dzięki firmie JM elektronik. ICP DAS to światowego formatu producent automatyki przemysłowej z Tajwanu, który od początku swojej działalności główny nacisk kładł zarówno na niezawodność jak i przystępność swojej oferty. Power Monitoring & Management Solution (w skrócie PMMS) to rozwiązanie, które można wdrożyć w przedsiębiorstwie samodzielnie. Wystarczy, że zatrudniony lub współpracujący z firmą automatyk poświęci trochę swojego czasu na pozyskanie nowej wiedzy.

 

ICP DAS

 

ICP DAS zestaw startowy

 

 

Pierwsze kroki do samodzielnego wdrożenia monitoringu zasilania

W samodzielnym wdrożeniu PMMS kluczowe jest łatwe i szybkie pozyskanie wiedzy przez zatrudnionego lub współpracującego z firmą automatyka. W tym celu JM elektronik proponuje nabycie zestawu startowego, którego koszt zaczyna się już od 800 USD. Zestaw zbudowany jest z pełnowartościowych urządzeń, mogących pracować na hali. Już sam zestaw startowy umożliwia sprawdzenie w praktyce, czy funkcjonalność rozwiązania jest właściwa. JM elektronik opracował kompendium wiedzy, zawierającej przykładowe scenariusze oszczędzania energii, filmy instruktażowe czy dokumentację techniczną, wszystko to zgromadzone na stronie www.oszczedzaj-prad.pl. JM elektronik zapewnia także wsparcie techniczne inżyniera podczas pierwszego uruchomienia zestawu. W oparciu o wiedzę pozyskaną podczas uruchomienia zestawu startowego automatyk jest w stanie samodzielnie opracować projekt właściwej instalacji monitorującej zużycie energii.

Samodzielne uruchomienie PMMS

Wdrożenie PMMS może odbywać się bez uzależnienia od dostawcy i bez dodatkowych kosztów zakupu zewnętrznych usług. PMMS ma prostą budowę. Architektura składa się z trzech warstw – urządzeń pomiarowych, koncentratora gromadzącego dane i gotowego do eksploatacji oprogramowania. W oparciu o pozyskaną wiedzę automatyk może wybrać z szeregu proponowanych urządzeń PMMS konkretne układy pomiarowe, których ceny zaczynają się od zaledwie 50 USD za punkt pomiarowy z przekładnikiem. Dostępne urządzenia umożliwiają pomiar prądu od Amper do kiloAmper na fazę. Urządzenia dostosowane są do pracy w warunkach przemysłowych, 24h/7dni, z montażem DIN, z kompletami przekładników/cewek Rogowskiego. Jeden koncentrator danych umożliwia gromadzenie i interpretację wyników od 1 do 96 punktów pomiarowych. Urządzenia warstwy pomiarowej dostępne są w układach 1-fazowych, 3-fazowych i 24-kanałowych (mieszanie faz).

Bieżąca samodzielna eksploatacja PMMS

Oprogramowanie wbudowane w PMMS umożliwia precyzyjną prezentację wyników pomiarów: mocy czynnej, biernej, pozornej, harmonicznych. Oprogramowanie wbudowane w PMMS umożliwia konfigurację „strażnika mocy” wywołującego alarmy dźwiękowe, zapalającego lampy ostrzegawcze na sygnalizatorach, rozsyłającego ostrzegawczy e-mail czy automatyczne wiadomości z komunikatora internetowego. Środowisko IF-THEN-ELSE, które jest wbudowane w PMMS, umożliwia znacznie więcej jak zwyczajowy „strażnik mocy” - pozwala na sterowanie warunkami produkcji, w tym wyłączania chwilowo zbędnych odbiorników energii. Łącząc dane gromadzone w PMMS z informacjami z systemów ERP/MES przedsiębiorca może opracować profile energochłonności produkowanych wyrobów, analizując z czasem opłacalność i wpływ inwestycji na koszt wytworzenia poszczególnych asortymentów. Dane z systemu PMMS mogą być przesyłane zarówno do lokalnych baz danych jak i do chmury.

PMMS – gdzie można zobaczyć i kupić

Koniecznie wejdź na stronę www.oszczedzaj-prad.pl. Znajdują się tam szczegółowe wyjaśnienie architektury, opisy urządzeń, filmy, dokumentacja i katalogi. Zapytania o informacje techniczne, cenowe czy warunki współpracy można kierować do firmy JM elektronik pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

© Artykuł sponsorowany