Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Polska energetyka to już nie tylko produkcja, dystrybucja i rozliczanie energii elektrycznej. To także petabajty danych, jakie generuje obsługa wszystkich systemów, aby KSE działała sprawnie i nieprzerwanie. Aby było to możliwe niezbędny jest szybki, swobodny i bezpieczny przepływ w czasie rzeczywistym sygnałów sterujących, danych pomiarowych czy informacji wytwarzanych przez pracowników. Taką możliwość daje nowoczesna bezprzewodowa łączność LTE.

 

Izabela Żylińska, Ekspert

 

W dobie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa niezachwiane działanie całego systemu energetycznego powinno stanowić jeden z priorytetów polskiego rządu. Bez energii elektrycznej nie będą działać szpitale, w których chorzy znajdują pomoc medyczną, nie będą mogły być otwarte sklepy, w których obywatele uzupełniają zapasy, nie będzie też możliwa praca zdalna z domów czy e-lekcje. W XXI wieku prąd staje się artykułem pierwszej potrzeby... i pomocy.

Do sprawnego funkcjonowania energetyki XXI wieku, której działanie bazuje na wytwarzaniu, przesyłaniu, gromadzeniu, analizowaniu i przekazywaniu danych, niezbędna jest niezawodna komunikacja. Oczywiście do zapewnienia łączności krytycznej, prowadzenia rozmów telefonicznych, przekazywania obrazów lub wideo, odczytów liczników energii elektrycznej, obsługi systemów SCADA, odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, urządzeń UAV czy z zakresu AR/VR, moglibyśmy wykorzystywać dotychczasowe rozwiania komunikacyjne, jak TETRA, DIGICOM 7, PLC czy komercyjne sieci komórkowe, jednak sprawne i bezpieczne działanie zagwarantuje energetyce własne, dedykowane rozwiązanie.

I od 2019 roku branży zostało to umożliwione nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Dokument przydzielił polskiemu sektorowi energetycznemu, gazowemu i paliwowemu dedykowane pasmo w zakresie częstotliwości 450 MHz. Ma ono służyć zaspokojeniu potrzeb „realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu i dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”. Innymi słowy, pozwoli na samodzielną realizację przez sektor dedykowanej sieci łączności z zastosowaniem szerokopasmowej techniki LTE (w tym CAT-M1 i NB-IoT). Dodatkowo zapewni efekt skali, dużą pojemność sieci, komunikację wideo, obsługę ruchu IoT, a także m.in. wsparcie dla łączności dyspozytorskiej wykorzystywanej przy utrzymaniu sieci, ale też i w przypadkach zdarzeń krytycznych.

Kiedy powstanie więc sieć LTE 450 w Polsce?

 

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska.

 

Fot. welcomia/Freepick