Breaking news
Bezwietrzny i pochmurny czerwiec spowodował spadek produkcji energii z OZE w całej Unii Europejskiej.

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 r. produkcję energii fotowoltaicznej o prawie 60%. Energia słoneczna może już pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt.

.eurocommpr.atOd stycznia do końca czerwca 2020 r. Wien Energie wytwarzała więcej energii słonecznej niż kiedykolwiek wcześniej. Największy austriacki producent energii słonecznej zwiększył swoją produkcję o prawie 60%, do 13,8 GWh w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Wzrost ten wynika głównie z ambitnego programu ofensywy solarnej Wien Energie. Od samego początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych obiektów.

- Nasz program ekspansji fotowoltaicznej przynosi owoce. Już teraz wytwarzamy tak dużo energii słonecznej wolnej od CO2, że moglibyśmy zaopatrywać w nią prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Josefstadt - mówi Michael Strebl, dyrektor zarządzający Wien Energie. - I to jest dopiero początek: energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu w mieście. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW. Dach po dachu, powierzchnia po powierzchni, zamieniamy Wiedeń w miasto słońca.

Projekt jest elementem programu Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2.

Wien Energie eksploatuje obecnie około 230 systemów fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli. Ponad 80 procent systemów znajduje się obecnie na dachach, ale „same systemy dachowe nie pozwolą na osiągnięcie celów klimatycznych. Rozbudowa na otwartych przestrzeniach jest zatem niezbędna” - mówi Strebl. W zeszłym roku Wien Energie zbudowała pierwszy projekt fotowoltaiki rolniczej w Austrii, a kolejny projekt łączący systemy fotowoltaiczne z wykorzystaniem w rolnictwie ma być zaprezentowany w roku bieżącym pod koniec lata.

Do 2030 r. Wien Energie chce produkować energię słoneczną o mocy 600 MW. To wystarczy, aby zaopatrzyć w nią 250 tys. gospodarstw domowych lub na przykład dwa miasta, takie jak Graz i Linz łącznie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma zainwestuje pół miliarda euro.

 

Źrodło: eurocommpr.at