Breaking news
Wytwórco OZE! Pamiętaj o posiadaniu aktualnej koncesji albo wpis do rejestru działalności regulowanej po wygaśnięciu przewidzianego dla wytwórców OZE okresu wsparcia!

Kochamy wyzwania! Do takich należał odpad z PV, gdyż nikt tym się nie zainteresował – mówi Piotr Widuch, Prezes, Thornmann Recycling Sp. z o.o. i opowiada, co można zrobić w jego zakładzie ze zużytym panelem fotowoltaicznym.

 

Piotr Widuch

Piotr Widuch, Prezes, Thornmann Recycling Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Thornmann Recycling Sp z o.o. jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw na rynku polskim, które poddaje recyklingowi modułu fotowoltaiczne. Dlaczego zadecydowali się Państwo świadczyć tego typu usługę?

Kochamy wyzwania! Do takich należał odpad z PV, gdyż nikt tym się nie zainteresował. Thornmann zainwestował w badania i będzie na tę okoliczność składał wniosek patentowy, już czwarty. Z uwagi na wielką akcje promocyjną, liczymy, że podczas montaży wiele paneli ulegnie uszkodzeniu. Ktoś to powinien zagospodarować, a nasza firma z przyjemnością to zrobi, tym bardziej, że posiadamy specjalistyczna wiedzę i sprawdzony proces technologiczny. Uzyskany recyklat doskonale nadaje się jako składnik do produkcji pokryw do kanałów kablowych.

Jakiego typu moduły fotowoltaiczne (krzemowe moduły fotowoltaiczne, cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne) poddają Państwo procesowi recyklingu u siebie w zakładzie? Ile ton odpadów poddali Państwo recyklingowi od początku wprowadzenia usługi (w skali konkretnych lat)?

Przyjmujemy wszystkie panele, które nam klienci zlecą. Nie podajemy przetwarzanych, czy zbieranych wolumenów.

 

rys2

Fot. Rozładunek paneli fotowoltaicznych

 

Czy moduły, jakie trafiają do Państwa to urządzenia, jakie uległy awarii czy takie, których żywotność dobiegła już końca?

Od dwóch lat trafiają do nas wyłącznie uszkodzone panele lub te, które właściciel chce wymienić ze względu na słaba sprawność w porównaniu z najnowszymi modelami.

Jak wygląda recykling modułu fotowoltaicznego? Co się dzieje z otrzymanymi frakcjami?

Niestety obowiązuje mnie tajemnica zakładowa,  nie mogę udzielać informacji na temat procesu. Otrzymywane frakcje są w 90% wykorzystywane jako składnik do mieszanek kompozytowych, służących później do odlewania nowych produktów. Nasz zakład lansuje „Recycling w obiegu zamkniętym" wg najnowszych wytycznych UE.

Odzyskane ok. 90% z każdego panelu to: wafle krzemowe, rama aluminiowa, płyta plastikowa i szkło. W każdym panelu można spotkać inkluzje, których nie da się odseparować mechanicznie np. wtopiona śrubka w plastik, elementy kablowe zasilania, czy po prostu zwykła ziemia (panel, który spadnie z dachu).

 

rys1

Fot. Recyclat otrzymany z PV, wielkość ziarna 100-200 mikronów

 

Ile wynosi koszt oddania modułu do recyklingu w Thornmann Recycling?

Koszt recyklingu w Thornmann to obecnie 1,5 zł  netto za 1 kg odpadu PV, do tego trzeba doliczyć transport. Przeważnie jest to 2,50 zł netto / km.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

 © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.