Breaking news
Targi ENERGETICS już 17-18 listopada 2020 w Lublinie! Smart-Grids.pl jako patron medialny zaprasza do udziału w wydarzeniu!

Kończący się dziś tydzień obfitował w wiele ciekawych wydarzeń dla branży energetycznej. 11 września 2019 r. odbyła się m.in. współorganizowana przez nasze wydawnictwo ARTSMART i targi RE-energy konferencja „Czysta energia, czyste powietrze w mieście”. Najważniejszym eventem według mnie była jednak konferencja „Smart Energy powered by LTE450” przygotowane przez PGE Systemy.

 

Izabela Żylińska, Redaktor Naczelna

 

10–11 września 2019 r. w Warszawie odbyła się II edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy. Miałam możliwość odwiedzenia ekspozycji zarówno pierwszego, jak drugiego dnia. Muszę przyznać, że liczba wystawców i zwiedzających nie była tak duża, jak np. w trakcie tegorocznych targów Intersolar Europe, lecz, jak wynikło z opinii uczestników i organizatorów, zadowalająca dla każdej z grup. Na hali królowały oczywiście panele fotowoltaiczne. Wśród stoisk odnalazłam firmę OneMeter, która w zeszłym roku przekazała redakcji smart-grids.pl rozwiązanie OneMeter Beacon służące do pomiaru zużycia energii elektrycznej. Równolegle z targami odbywały się wydarzenia towarzyszące, np. IX Międzynarodowa Konferencja "Fotowoltaika w Polsce" czy IV Kongres Magazynowania Energii w Polsce. Nasze wydawnictwo również miało swój wkład w tę edycję RE-energy, a mianowicie wraz z targami przygotowaliśmy mini konferencję „Czysta energia, czyste powietrze w mieście”. Wydarzenie było podzielone na trzy sesje, w każdej odbyły się po dwie prezentacje. Całość zamknął panel dyskusyjny. W Sesji I: OZE w mieście – bezpieczeństwo energetyczne, czystość powietrza, aspekty prawne, źródła finansowania, prelekcje wygłosili:

  • Przemysław Kałek, Radca Prawny, Partner, Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.k., który przekazał bardzo ciekawe informacje o korzyściach oraz ułatwieniach prawnych i podatkowych z instalacji OZE w miejskiej sieci energetycznej,

  • Piotr Siergiej, Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu, który przedstawił niezwykle pouczające wystąpienie o tym, skąd w mieście bierze się smog i jak wpływa on negatywnie na nasze zdrowie, a wręcz i życie.

W Sesji II: Dobre praktyki wdrażania OZE w przestrzeni miejskiej, mieliśmy okazję wysłuchać:

  • dr. inż. Stanisława Pietruszko, Prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, w ramach prezentacji o współczesnej architekturze proekologicznej, czyli o możliwości zastosowania fotowoltaiki w architekturze,

  • Daniela Raczkiewicza, Doradcę Zarządu IEN Energy, który opowiedział, czym są klastry energii i przedstawił koordynowany przez przedsiębiorstwo Klaster Energii Michałowo – w tym zastosowane w mieście źródła energii odnawialnej.

Sesja III: Rozwiązania pozwalające na zmniejszenie smogu w mieście, należała do przedstawicieli firm technologicznych, reprezentowanych przez:

  • Arkadiusza Dąbrowskiego, Prezesa spółki real GREEN, który pokazał system budowy domów jednorodzinnych bezkominowych (nie emitują one w każdym etapie budowy i użytkowania gazów cieplarnianych; stanowią jednocześnie azyl i ochronę przed smogiem już istniejącym tak, by jego mieszkańcy mogli regenerować siły w czystej atmosferze),

  • Adama Zalewskiego, Wiceprezesa ds. Strategii i Rozwoju Griffin Energy, który wygłosił interesującą prezentację na temat wykorzystania magazynów energii w przestrzeni miejskiej na podstawie już zrealizowanych projektów.

Całość spotkania zamknął panel dyskusyjny, który miałam możliwość poprowadzić osobiście. W panelu wzięli udział: Piotr Siergiej, Daniel Raczkiewicz i Arkadiusz Dąbrowski. Omówiliśmy następujące zagadnienia: Czy OZE jest nam potrzebne w przestrzeni miejskiej? Czy dzięki tego typu źródłom energii możliwa jest praca wyspowa miasta? Czy lepiej być klastrem energii czy spółdzielnią energetyczną? Jakie OZE najlepiej wpisują się w tkankę miejską i minimalizują smog? Czy obecne regulacje sprzyjają wykorzystywaniu OZE w przestrzeni miejskiej, a może na drodze stoją inne przeszkody? Czy każdy mieszkaniec może zostać prosumentem?

art1

 Fot. Prelegenci Konferencji "Czysta energia, czyste powietrze w mieście" (Izabela Żylińska)

 

Równolegle, w dniach 11–12 września 2019 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja „Smart Energy powered by LTE450” zorganizowana przez PGE Systemy. Tak jak wspomniałam we wstępie do artykułu – według mnie w ostatnich miesiącach jeden z ważniejszych eventów dla energetyki. Wydarzenie zgromadziło bardzo dużo ekspertów z branży. Pierwszego dnia mieli oni możliwość wysłuchania uroczystego otwarcia przedstawionego przez Ministra Energii – Krzysztofa Tchórzewskiego.

Walka o czystsze powietrze to ogromne wyzwanie dla krajowego systemu elektroenergetycznego, w którym swoje miejsce znaleźć muszą obok konwencjonalnych elektrowni również coraz liczniejsze małe lokalne oraz odnawialne źródła energii. Upowszechnianie takich źródeł jak obywatelskie mikroinstalacje OZE (prosumenci) czy źródła OZE na potrzeby własne małych i średniej wielkości przedsiębiorców oraz rolników, nie będzie możliwe bez automatyzacji sieci energetycznych – powiedział Minister Tchórzewski.

pge1

 Fot. Otwarcie konferencji przez Ministra Tchórzewskiego (z lewej).
Sygnatariusze porozumienia między PGE Dystrybucja, PGE Systemy i Enea Operator (z prawej).

 

Zaraz po wprowadzeniu, na scenie odbyło się podpisanie istotnego porozumienia o współpracy pomiędzy PGE Dystrybucja, PGE Systemy i Enea Operator w kwestii budowy sieci LTE 450 na potrzeby systemu elektroenergetycznego. Jest to niezwykle ważna chwila dla branży, która pokazała kierunek, w jakim chcą pójść polscy OSD, i nie jest to jak widać dotychczasowy – TETRA.

Kolejnym punktem dnia był panel dyskusyjny „Uwolnić energetykę przyszłości – wyzwania, podejście, narzędzia realizacji”, który poprowadził Andrzej J. Piotrowski, Wiceprezes Zarządu PGE Systemy. Zaproszeni do udziału w panelu zostali: Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii; Julian Stafford, European Utilities Telecom Council; Dominique Verhulst, Head of Energy Segment EMEA, Nokia, a także Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE SA.

Po lunchu dr inż. Sławomir Kukliński z Politechniki Warszawskiej przedstawił raport „Komunikacja krytyczna dla sektora energetycznego” pod patronatem 450 Alliance, a prof. Marek Niezgódka z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wygłosił prezentację „Przyszłość sektora energetycznego”. Następnie Paweł Zajączkowski, dyrektor w Departamentu Telekomunikacji w PGE Systemy, omówił wyniki proof of Concept. Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Wynika, że testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie.

Pierwszy dzień konferencji zamknął panel dyskusyjny „Łączność krytyczna – rozwiązania dla sektora energetycznego przyszłości”, którego gospodarzem został Michał Kot, Wiceprezes Zarządu PGE Systemy. Do udziału w panelu zaproszono: Andrzej Ćwik, 450 Connect; Julian Stafford, European Utilities Telecom Council; Fernando Vallejo, Global Delivery Director for Mission Critical Networks, Ericsson; Arjan Olde Damink, Managing Director of 450 MHz operator Utility Connect, Netherland.

pge21

Fot. Uczestnicy dnia drugiego.

 

Drugi dzień „Smart Energy powered by LTE450” należał do dostawców technologii. Z samego rana dziewięciu przedstawicieli przedsiębiorstw działających na rynku polskim w 10-minutowych wystąpieniach zaprezentowało swoje najciekawsze rozwiązania. Kolejno na scenie pojawiły się firmy: Andra, DGT, Elmark Automatyka, Ericsson, MindMade, Nokia, Phoenix Systems, PySENSE i Tower Tech. Po tej sesji prezentację „LTE-M proof of concept programme manager – Utility Connect”wygłosił Maarten Pijls. Wydarzenie zamknęły warsztaty „LTE450 dla inteligentnej energetyki” prowadzone w grupach roboczych na stoiskach wystawców. Zakres merytoryczny, jaki został omówiony, to rozwiązania typu Push-To-Talk, Push-To-Video, automatyka sieci, inteligentne opomiarowanie, urządzenia końcowe, systemy wsparcia i inne.

pge3

Fot. Wystąpienia Andra i DGT.

 

pge4

Fot. Wystąpienia Elmark Automatyka i Ericsson.

 

pge5

Fot. Wystąpienia MindMade i Nokia.

 

pge6

 Fot. Wystąpienia Phoenix Systems i PySENSE.

 

pge7

 Fot. Wystąpienie Tower Tech.

 

Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia konferencji uczestnicy mogli pozyskać najnowsze wydanie „Smart Grids Polska” 2/2019 (22), a także pierwszy tegoroczny numer – 1/2019 (21).

pge8

pge9

 

Nadchodzący weekend i kolejne trzy tygodnie też będą pełne energetyzujących spotkań i wydarzeń! Nie pomińcie:

  • #eRajd dziennikarzy w dniach 14–15 września, w którym będę brała udział osobiście. W teamie z Mirosław Majeran (Polsat) będziemy starali się jako pierwszy w sobotę BMW i3 dojechać z Warszawy przez Lublin i Rzeszów do Krakowa, a w niedzielę VW e-Golf – z Krakowa do Warszawy. Konkurują z nami cztery teamy, czyli Gabriela Łazarczyk (Gazeta Wyborcza) i Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl); Piotr Apanowicz (ISB News) i Norbert Cała (DopeTech); Michał Zieliński (Autokult/Wirtualna Polska) i Marcin Lewandowski (AutoCentrum); a także Bartłomiej Derski i Krystian Derski (WysokieNapiecie.pl). Trzymajcie kciuki, abyśmy szczęśliwie przejechali łącznie niemal 4000 km autami elektrycznymi! Nasze poczynania można będzie śledzić na: https://wysokienapiecie.pl/9782-erajd-dziennikarzy-relacja-mapa-na-zywo/.

  • Targów ENERGETAB (17–19 września, Bielsko-Biała).

  • V edycji Kongresu Energetycznego (25–26 września, Wrocław).

  • Wystawy i Konferencji Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO (2–3 października, Warszawa).

Zapraszam!