Breaking news
PILNE! Zmiana terminów targów: ENERGETICS 15 grudnia 2020, Warsaw Industry Week 3-5 listopada 2021!

Blockchain oraz DLT to kolejny etap ewolucji technologicznej dający szereg korzyści i rozwiązujący szereg dotychczasowych problemów - komentarz prof. UO dr. hab. Dariusza Szostek, Radcy Prawnego, Partnera w Kancelarii Szostek-Bar i Partnerzy.

 

prof. UO dr hab. Dariusz Szostek, Radca Prawny,
Partner w Kancelarii Szostek-Bar i Partnerzy:

 

– Blockchain oraz DLT (rozproszonych rejestrów) dają możliwość tworzenia oraz wykorzystywania nowych narzędzi informatycznych, które w istotny sposób wspierają procesy biznesowe. Nie jest to rewolucja prawna czy też, jak niektórzy wskazują, technologiczna, raczej kolejny etap ewolucji technologicznej dający szereg korzyści i rozwiązujący szereg dotychczasowych problemów, tworząc przy okazji, jak to z reguły bywa, nowe. Niespotykana jest natomiast szybkość jej wdrażania i wykorzystania. Jest to szczególnie widoczne na świecie, gdzie największe firmy technologiczne i naukowcy przy wsparciu państw wdrażają olbrzymie projekty oparte o DLT. Przykro to powiedzieć, ale Polska w chwili obecnej, mimo szeregu wyśmienitych specjalistów, nie należy do championów tychże zmian. Koncepcja rozproszonej sieci nie jest nowa, sięga bowiem do czasu lat 60., gdy Paul Baran opublikował swoje mermorandum. Została rozwinięta (w zakresie kryptografii bloków) w latach 90. poprzedniego wieku, ale w praktyce wdrożono ją dopiero 10 lat temu. Dzisiaj jest najbardziej obiecującą technologią. Poważne wsparcie dla rozwoju blockchain dała w tym roku KE, uruchamiając unijne Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków. Komisja wskazuje: „technologia łańcucha bloków w znaczący sposób wpłynie na usługi cyfrowe oraz spowoduje przekształcenie modeli biznesowych w wielu obszarach działalności (m.in. opieka zdrowotna, ubezpieczenia, finanse, energetyka, logistyka, zarządzanie prawami własności intelektualnej, usługi administracji publicznej)”. Zauważono, że fundusze venture capital zainwestowały w tym obszarze ponad 1,2 mld euro w ponad tysiąc startaupów. Do 2020 r. w ramach unijnych programów badawczych &PR i Horyzont 2020 na projekty wykorzystujące technologię blockchain przewiduje się 340 mln euro wsparcia KE.

Blockchain nie jest tylko wymysłem marketingowym i naprawdę jest poważnie traktowany. Także w energetyce, gdzie widoczne jest szereg jego zastosowań zarówno w sferze płatności, jak także tzw. „inteligentnych kontraktów”, które mimo swojej nazwy najczęściej są narzędziem technologicznym (a nie umową) wielce przydatnym w ramach wzajemnych rozliczeń.

 

Komentarz pojawił się w ramach czasopisma "Smart Grids Polska" 2/2018(20).

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska.

 

Zobacz także: